گوجه‌ فرنگی در ایران لاکچری، نایاب و ممنوع الصادرات شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با نایاب شدن گوجه فرنگی در ایران و دو برابر شدن قیمت رب گوجه فرنگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران تا اطلاع ثانوی صادرات گوجه فرنگی را ممنوع کرد. روسیه و عراق خریداران اصلی این محصول از ایران هستند.

به گزارش وبگاه رویداد 24 اسد الله کارگر، رییس اتحادیه میوه و تره‌بار تهران گفت که به دلیل افزایش صادرات گوجه فرنگی به کشورهای همسایه، نرخ این محصول تا 7 هزار تومان برای هر کیلو افزایش یافت و وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفت صادرات گوجه فرنگی را ممنوع اعلام کند.

بر اساس بخشنامه‌ای که از وزارت صنعت به گمرک ابلاغ شد، صادرات گوجه فرنگی در پنج ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 175 درصد رشد داشته که همین امر باعث افزایش قیمت گوجه فرنگی و بروز مشکلات برای صنایع تولیدی و تبدیلی و نارضایتی مردم شد.

به گفته کارگر در پی ممنوعیت صادرات نرخ محصول تا 1500 تومان پایین آمد و در تره بار نرخ این محصول از 3 تا 5 هزار تومان است.

او افزود: «با توجه به ارزآوری محصولات کشاورزی بسیاری از تجار به صادرات این محصول به کشور‌های عراق و روسیه مشتاق بودند این در حالی است که این رشد قیمت در حالی اتفاق افتاد که تولید این محصول بین 25 تا 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت، البته قیمت گوجه فرنگی گلخانه‌ای 1200 تومان بیشتر از نرخ گوجه فرنگی معمولی است.»

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار نیز از وجود «اعتصاباتی از سوی کامیون داران جنوب کشور» خبر داد که موجب افزایش قیمت سیب زمینی و لیموترش شده و قیمت این محصولات را 15 درصد افزایش داده است.

محمدآقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران به رشد 2.5 برابری رب گوجه فرنگی اشاره کرد و توضیح داد: «این موضوع به دلیل افزایش صادرات گوجه فرنگی و رشد قیمت قوطی رب بوده است. البته با توجه به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی پیش‌بینی می‌شود بهای رب نیز کاسته شود البته نباید انتظار داشت قیمت رب گوجه فرنگی مانند سابق 6 هزار تومان شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید