تصویر سربازان اسرائیلی روی بیلبوردهای شیراز جنجال‌ساز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با سالروز جنگ ایران و عراق، شهرداری شیراز بیلبوردی با عکس سه سرباز و شعارهایی در تمجید از حضور آنها در 8 سال جنگ با عراق در مرکز این شهر نصب کرد؛ بیلبوردی که مشخص شد سربازانی که عکس آنها در آن به کار رفته، اسرائیلی‌اند، نه ایرانی.

رسانه‌های ایران تصاویر مختلفی از این بیلبورد جنجالی منتشر کردند. بیلبوردی که در یکی از بزرگترین‌ شهرهای کشوری نصب شده که چهل سال است، اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کند ولی تا کنون یک گام در این زمینه برنداشته است.

در این بیلبورد سه سرباز دیده می‌شوند که روی تبه‌ای ایستاده و به روبرو می‌نگرند. در کنار آنها شعری از علی معلم دامغانی به زبان فارسی نوشته شده است: «شدند و خیره هنوز آن شکوه می‌بینم... سواد سایه‌شان را به کوه می‌بینم». این شعر اشاره به کشته‌شدگانی ایران جنگ 8 ساله ایران و عراق دارد.

بلافاصله پس از نصب این بیلبورد در شهر شیراز، مشخص شد که این تصویر، تصویر چهار سرباز اسرائیلی است که روی تپه‌ای در بلندی‌های جولان ایستاده‌اند. یکی از این سربازان، یک زن جوان اسرائیلی است که موهایش تا روی کمرش کشیده شده‌اند ولی سازندگان ایرانی بیلبورد این سرباز زن را با نرم‌افزارهای ویرایش تصویر حذف کرده‌اند.

پس از به راه‌افتادن موجی ا انتقادها، شهرداری شیراز ناچار به برداشتن این بیلبورد از خیابان‌های شهر و عذرخواهی شد. در بیانیه شهرداری شیراز همچنین گفته شده افرادی که این بیلبورد را منتشر کرده‌اند، تحت پیگیرد قرار خواهند گرفت.

رسانه‌های موافق و مخالف ایران مطالب انتقادی و طنز متعددی درباره این بیلبورد ایرانی اسرائیلی منتشر کردند و به این موضوع اشاره کردند که زنان در ایران به خدمت سربازی نمی‌روند و حق آزادی در انتخاب پوشش را ندارند و نمی‌توانند بدون حجاب در اماکن عمومی ظاهر شوند.

بيلبورد سه سرباز اسرائیلی در یکی از میداین شیراز

بیشترین بازدید موضوعات مهم