انتقاد شدید عفو بین‌الملل از ایران به خاطر ممانعت از درمان آرش صادقی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه 26 سپتامبر 2018 با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به ممانعت مسئولان قضایی از دسترسی آرش صادقی به مراقبت‌های درمانی گفته است، مقامات ایرانی به طور «عامدانه» به سلامت و جان آرش صادقی آسیب می‌رسانند، و از آنان خواسته تا وی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند و به حق حیات و محافظت وی در مقابل شکنجه احترام بگذارند.

در متن بیانیه عفو بین‌الملل آمده است :«مقامات ایران با ممانعت از دسترسى آرش صادقى ‌به مراقبت هاى درمانى و بى اعتنایى به هشدارهاى پزشکان، در حال شکنجه دادن این مدافع حقوق بشر که از سرطان رنج می‌برد، هستند».

آرش صادقی که عفو بین‌الملل او را به عنوان یک زندانی عقیدتی می‌شناسد و به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز حقوق بشرى به 19 سال زندان محکوم شده است، ماه گذشته تشخیص داده شد که به سرطان استخوان مبتلا است.

به گزارش هرانا، فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل گفت: «رفتار مقامات ایران در مورد آرش صادقی نه تنها به طرز غیر قابل توصیفى ظالمانه است، بلکه از منظر حقوقی نوعى شکنجه محسوب می‌شود. از ابتدا تا امروز، هر قدم که مقامات زندان، دادستانی و سپاه پاسداران برداشته اند در جهت قطع یا ‌محدود کردن دسترسی آرش صادقی به خدمات درمانی حیاتى براى مقابله با سرطان بوده است.»

فیلیپ لوتر افزود: «مقامات ایرانى به طور عامدانه آرش صادقی را از مراقبت‌هاى پزشکى محروم کرده‌اند و به این ترتیب درد و عذاب او را افزایش داده و ظلم ناشى از حکم به غایت ناعادلانه او را دو چندان کرده‌اند.»

از سال 2016 میلادی که این جوان 31 ساله در اعتراض به بازداشت مدافع حقوق بشر و همسرش، گلرخ ابراهیمی، دست به اعتصاب غذای طولانی زد، مقامات ایرانی به طور مداوم او را از دسترسی به خدمات پزشکی ضروری محروم کرده‌اند.

در تاریخ 8 سپتامبر، چندین بار با مقامات زندان از سوی بیمارستان «امام خمینی» برای ترتیب انتقال آرش صادقی به منظور عمل جراحی در هفته بعد تماس گرفته شد. با این وجود به کارکنان بیمارستان گفته شد که دفتر دادستانی هنوز مجوز لازم برای انتقال او را نداده است.

پزشکان اعلام کرده بودند که آرش صادقی باید دستکم سه روز قبل از عمل در بیمارستان بسترى شده و تحت نظر قرار گیرد. با این وجود، مقامات زندان او را در ۱۱ سپتامبر به بیمارستان منتقل کردند و به هشدارهاى پزشکى در خصوص خطرات جانى هرگونه تاخیر در روند درمان بى‌اعتنایى کردند.

عمل جراحی نهایتا در روز 12 سپتامبر انجام شد و بیش از 7 ساعت طول عمل جراحی نهایتا در روز 12 سپتامبر انجام شد و بیش از 7 ساعت طول کشید.

فیلیپ لوتر گفت: «آرش صادقی بعد از این جراحی اساسى باید دست کم یک ساعت در اتاق ریکاوری نگاه داشته مى شد. اما نیروهای امنیتی در اقدامی شوکه‌آور، او را در حالی که هنوز بیهوش بود، دستبند و پابند زدند و بر خلاف توصیه پزشکان به بخش منتقل کردند. ماموران امنیتی سپس ناحیه اطراف تخت او را مسدود کردند، که منجر به عدم دسترسی پرسنل بیمارستان به او براى معاینات پس از عمل و اعتراض کارکنان شد».
این سازمان حقوق بشری گفته است، «به خطر انداختن زندگی بیمار با تاخیر در جراحی و جلوگیری از معاینات پزشکی که از سوی مقامات صورت میگیرد واقعا غیر قابل قبول است. متاسفانه این تنها یک نمونه از موارد متعددى است که عفو بینالملل ممانعت عامدانه از دسترسی زندانیان به مراقبتهای پزشکی را مستند کرده است».

روز 15 سپتامبر، آرش صادقی به زندان منتقل شد. این بر خلاف توصیه‌ صریح پزشکان بود که گفته بودند او باید حداقل 25 روز در بیمارستان بستری شده و تحت نظر قرار گیرد. پزشکان قرار بود در این دوره بررسى کنند که آیا او به شیمی درمانی، پرتو درمانی و یک عمل جراحی دیگر نیاز دارد یا خیر.

فیلیپ لوتر گفت: «به خطر انداختن زندگی بیمار با تاخیر در جراحی و جلوگیری از معاینات پزشکی که از سوی مقامات صورت می‌گیرد واقعا غیر قابل قبول است. متاسفانه این تنها یک نمونه از موارد متعددى است که عفو بین‌الملل ممانعت عامدانه از دسترسی زندانیان به مراقبت‌های پزشکی را مستند کرده است.»

آرش صادقى باید صبح روز 22 سپتامبر طبق قرار قبلى براى معاینه توسط جراحش به بیمارستان منتقل مى شد. با این وجود، مقامات زندان او را بعد از ظهر آن روز به بیمارستان منتقل کردند که جراح دیگر آن زمان در دسترس نبود.

آرش صادقی متعاقبا توسط یک پزشک عمومی معاینه شد که یک عفونت جدی را در محل جراحی او تشخیص داد. پزشک عمومی بر این نظر بود که اگر آرش صادقی پس از عمل مطابق توصیه پزشکان در بیمارستان بسترى شده بود، احتمال چنین عفونتى به مراتب کمتر می‌بود.

مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل گفت: «هیچ تردیدى نیست که مقامات ایرانی دارند به طور عامدانه به سلامت و جان آٰرش صادقی آسیب مى رسانند. به نظر می‌رسد که در اثر این بى توجهى اسفناک، دست آرش صادقی به شدت عفونت کرده است.»

آرش صادقی در حال حاضر در انتظار نتایج آزمایش‌هایی است که نشان ‌دهند آیا سرطان محو شده یا گسترش پیدا کرده است. این ممکن است تا دو هفته دیگر طول بکشد و بر این اساس ضرورت انجام یک عمل جراحی دیگر مشخص خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید