حسن روحانی درباره دیدار احتمالی با دونالد ترامپ چه گفت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده در نشست با رسانه‌های آمریکایی به پرسش‌هایی درباره برجام و تحولات منطقه‌ای پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، «ایرنا» وی در پاسخ به پرسشی درباره دیدار احتمالی با دونالد ترامپ گفت: «از سال گذشته تاکنون رئیس جمهوری آمریکا از یک توافق بسیار مهم بدون هیچ دلیل خارج شده و مردم ایران را تحریم و تهدید کرده است و این اقدام ها به سادگی قابل چشم پوشی نیست.»

رئیس‌جمهوری ایران ادامه داد: «او بی دلیل از توافق برجام خارج شده، ملت ایران را بدون هیچ دلیلی تحریم و تهدید کرده و در امور داخلی ما دخالت می کند. قبل از هر بحثی این اقدام های نادرست باید جبران شود.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 25 سپتامبر، در توئیتی با بیان این‌که فعلا با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران دیدار نخواهد کرد، او را «مردی دوست‌داشتنی» توصیف کرد.

ترامپ در توئیت خود نوشت: «بر خلاف درخواست‌ها، برنامه‌ای برای دیدار با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران ندارم. شاید وقتی دیگر. من مطمئنم که او مردی بسیار دوستداشتنی‌ است».

روحانی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ام بی سی آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «برنامه‌ای برای دیدار نداریم، اگر کسی علاقه به مذاکره، گفت‌وگو و پیشرفت در روابط دارد، از حربه تحریم و تهدید استفاده نمی‌کند. زمانی که دولتی همه توان خود را علیه دولت دیگر بکار می‌گیرد، معنایش این است که اراده لازم برای حل و فصل مسائل ندارد.»

روحانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی ان بی سی که تمایل دارید چه چارچوب و شرایطی از طرف آمریکا مشاهده کنید تا زمینه چنین جلسه‌ای فراهم و گفت‌وگوها آغاز شود؟، گفت: «آمریکا ابتدا باید همان پلی را که با تهدید، تحریم و خروج از برجام تخریب کرده بسازد تا به شرایط اول برگردیم و به این ترتیب فضای مناسبی ایجاد شود و دو کشور بتوانند برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 26 سپتامبر 2018 در جلسه شورای امنیت که با ریاست او برگزار شد، گفت که واشنگتن تحریم‌های بسیار سختی علیه ایران وضع می‌کند.

ترامپ ایران را مهم‌ترین حامی تروریسم خواند و گفت که این کشور نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا ایران پس از برجام هرج و مرج بیشتری در منطقه ایجاد کرد. ایران برای این کار به پول نیاز داشت و برجام این پول را در اختیار آنها قرار داد.

او از استمرار تحریم‌ها علیه ایران و آغاز دور جدیدی از این تحریم‌ها در ماه نوامبر خبر داد و تهدید کرد هر کس با این تحریم‌ها همراهی نکند، با عواقب وخیمی مواجه خواهد شد.

در روزهای گذشته کشورهای اروپایی تلاش کردند سازوکار مالی جدیدی ایجاد کنند که به شرکت‌هایی که خواهان ارتباط با ایران هستند کمک کند از تحریم‌های آمریکا در امان بمانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم