ترامپ: تحریم‌های بسیار سختی علیه ایران وضع می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 26 سپتامبر 2018 در جلسه شورای امنیت که با ریاست او برگزار شد، گفت که واشنگتن تحریم‌های بسیار سختی علیه ایران وضع می‌کند.

ترامپ ایران را مهم‌ترین حامی تروریسم خواند و گفت که این کشور نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا ایران پس از برجام هرج و مرج بیشتری در منطقه ایجاد کرد. ایران برای این کار به پول نیاز داشت و برجام این پول را در اختیار آنها قرار داد.

او از استمرار تحریم‌ها علیه ایران و آغاز دور جدیدی از این تحریم‌ها در ماه نوامبر خبر داد و تهدید کرد هر کس با این تحریم‌ها همراهی نکند، با عواقب وخیمی مواجه خواهد شد.

در روزهای گذشته کشورهای اروپایی تلاش کردند سازوکار مالی جدیدی ایجاد کنند که به شرکت‌هایی که خواهان ارتباط با ایران هستند کمک کند از تحریم‌های آمریکا در امان بمانند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در کنفرانس سالیانه "اتحاد علیه ایران اتمی"از تلاش‌های اروپا برای ایجاد سازوکار مالی جدید که بتواند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند، محکوم کرد. این سازوکار می‌تواند به بزرگترین حامی تروریسم در جهان امکان دسترسی به منابع مالی را می‌دهد.

دونالد ترامپ در جلسه شورای امنیت از نقش ایران و روسیه در حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در جنگ داخلی این کشور انتقاد کرد و گفت: «روسیه و ایران وحشیگری رژیم سوریه را ممکن کردند.»

او چین را متهم کرد که علیه حزب جمهوری‌خواه در آمریکا در انتخابات ماه نوامبر فعالیت می‌کند و گفت که به دلیل سخت‌گیری‌اش علیه تجارت با چین، پکن می‌خواهد در انتخابات به او ضربه بزند.

ترامپ گفت: «متاسفانه متوجه شدیم که چین سعی می‌کند در انتخابات پیش رو که در نوامبر 2018 برگزار می‌شود، دخالت کرده و علیه منافع دولت من اقدام کند. آنها مرا نمی‌خواهند و نمی‌خواهند ما پیروز شویم، زیرا که من اولین رئیس‌جمهوری هستم که تجارت چین را به چالش می‌کشد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا از شورای امنیت خواست که تا کنار گذاشته شدن تسلیحات اتمی از سوی پیونگ یانگ، به تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی کاملا پای‌بند بماند.

ترامپ گفت: «گمان می‌کنم به توافق برسیم... کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، فردی است که من او و توانش را شناخته‌ام. او خواهان صلح و آبادانی کره شمالی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید