نتانیاهو: به عملیات نظامی برای مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل سه‌شنبه 25 سپتامبر تاکید کرد که اسرائیل، به عملیات نظامی خود در سوریه برای جلوگیری از تثبیت حضور نظامی ایران در این کشور، ادامه خواهد داد.

این سخنان نتانیاهو پس از آن مطرح می‌شود که روسیه، عزم خود را برای مجهز کردن نظام سوریه به سامانه دفاع موشکی اس-300 و سامانه‌های جنگ الکترونیک به منظور ایجاد پارازیت بر جنگنده‌های مهاجم، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتانیاهو پیش از حرکت به سمت نیویورک به منظور مشارکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد فه خبرنگاران گفت: «به فعالیت برای ممانعت از تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه ادامه خواهیم داد. در این زمینه به هماهنگی میان ارتش اسرائیل و ارتش روسیه ادامه می‌دهیم».

اقدام روسیه پس از آن صورت می‌گیرد که روز 17 سپتامبر، یک هواپیمای نظامی روسی در سواحل شهر لاذقیه سوریه توسط پدافند هوایی این کشور، سرنگون شد و تمام 15 سرنشین آن کشته شدند. وزارت دفاع اسرائیل، عامل این سانحه را، جنگنده‌های اسرائیلی دانست که در همان هنگام، در حال بمباران مناطقی در استان لاذقیه بودند. بنا بر این اعلام، جنگنده‌های اسرائیلی به عمد هواپیمای روسی را در معرض آتش پدافند هوایی سوریه قرار دادند.

روز دوشنبه سرگئی شوگیو وزیر دفاع روسیه گفته بود که مسکو، دولت سوریه را به سامانه پدافند هوایی اس-300 مجهز خواهد کرد. او همچنین اسرائیل را مسئول سرنگونی هواپیمای نظامی روسیه دانست.

شویگو گفت: «در نزدیکی مرزهای سوریه در دریای مدیترانه، تمام رادارهای و سامانه‌های ارتباطی نیروهایی که قصد دارند نیروهای سوری را هدف حمله قرار دهند، با استفاده از تجهیزات الکترو مغناطیسی مرتبط با ماهواره‌ها و هواپیماهای هواپیماهای جاسوسی، از کار خواهد افتاد».

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا تصمیم مسکو را عاملی برای «تشدید تنش» دانست و ابراز امیدواری کرد دولت سوریه در این زمینه تجدید نظر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size