در پی حمله مسلحانه به اهواز، ایران سفرای اروپایی در تهران را فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات ایران شامگاه شنبه 22 سپتامبر 2018 سفرای هلند، دانمارک و کاردار سفارت بریتانیا در تهران را فرا خواند و این کشورها را به پناه دادن به گروه‌های مخالف ایران متهم کرد.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز آمریکا، اسرائیل و کشورهای منطقه را مسئول حمله مسلحانه روز شنبه اهواز دانست.

در حمله مسلحانه‌ای که روز شنبه 22 سپتامبر به رژه نظامی نیروهای مسلح ایران در شهر اهواز صورت گرفت، 29 نفر از جمله یک کودک کشته و بیش از 60 نفر زخمی شدند.

همزمان با سردرگمی مسئولان ایران و واکنش‌های متناقض آنها، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران از نیروهای امنیتی خواست همه توان خود را برای شناسایی مهاجمان به کار گیرند.

سخنگوی جنبش عربی آزادی‌بخش الاهواز (نضال) به رسانه‌های مختلف گفت «مقاومت ملی اهواز» مسئول این حملات است. مقاومت ملی اهواز یک نام یک گروه مشخص نیست، بلکه اصلاحی عمومی است که بخشی از گروه‌های عربی برای عملیات نظامی علیه اهداف دولتی به کار می‌برند. از سوی دیگر خبرگزاری اعماق، وابسته به داعش اعلام کرد این گروه مسئولیت این حمله را بر عهده می‌گیرد. با این حال هیچ‌کدام از این دو گروه شواهد و دلایلی که انتساب این حملات به آنها را تایید کند، ارائه نکردند. جنبش نضال بیانیه‌ای برای بر عهده گرفتن مسئولیت این هجوم صادر نکرد. این در حالی است که این جنبش پیش از این مسئولیت حملات متعددی را بر عهده گرفته بود. شاخه دوم این جنبش نیز در وبگاه رسمی، هرگونه ارتباط با این هجوم را رد کرد.

گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی مختلف اهوازی و ایرانی مخالف رژیم، نهادهای اطلاعاتی ایران را مسئول این حمله مسلحانه می‌دانند تا دست‌آویزی برای ایران باشد که پیش از حضور حسن روحانی در نشست هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت، خود را قربانی تروریسم معرفی کند. این افراد و گروه‌ها برای اثبات این مدعا می‌گویند که هنگام این حمله مسلحانه به رژه نظامی، هیچ یک از مسئولان و نماینده رهبر ایران که در جایگاه ویژه حاضر بودند، آسیبی ندید. این در حالی است که سربازانی که در این رژه نظامی حضور داشتند و شهروندان و برخی افراد خانواده‌های نظامیان که در پشت سر آنها بودند کشته شدند. گفته می‌شود تعدادی از گلوله‌های شلیک شده از سوی نیروهای امنیتی در پاسخ به مهاجمان بوده است.

فعالان اهوازی می‌گویند که رژیم این کشور می‌خواهد با صحنه‌سازی این حملات به منطقه و آغاز روند اعدام فعالان سیاسی زندانی، سرکوب جنبش مدنی و تظاهران مسالمت‌آمیز علیه رژیم و سیاست‌هایش را ممکن کند.

تلویزیون رسمی ایران روز شنبه از یک حمله مسلحانه به رژه نظامی در جنوب غرب ایران خبر داد که در آن 29 نفر کشته و بیش از 60 نفر زخمی شدند.

علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان به خبرگزاری ایسنا گفت که «دو تن از تندروها کشته شده و دو تن دیگر دستگیر شدند.»

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران نیز به تلویزیون این کشور گفت: «سه نفر از چهار مهاجم در محل حادثه به درک واصل شدند و دقایقی بعد نفر چهارم نیز به سبب شدت جراحات به آنها ملحق شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید