ایران پیشنهاد آمریکا برای مذاکره درباره برنامه هسته‌ایش را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایران پنجشنبه 20 سپتامبر 2018 پیشنهاد ایالات متحده آمریکا مبنی بر انجام مذاکره درباره برنامه هسته‌ای و موشکی خود را رد کرد.

تهران با رد این پیشنهاد اعلام کرد که واشینگتن با خروج از توافق هسته‎ای سال 2015 به تعهدات خود در چارچوب این توافق پایبند نبوده و آنها را نقض کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای میان ایران و غرب را اعلام کرد و همزمان با آن فرمان از سرگیری تحریم‌هایی را صادر کرد که در پی امضای توافق هسته‌ای به حالت تعلیق در آمده بود.

توافق هسته‌ای میان ایران و مجموعه 5+1 از قدرت‌های جهانی به منظور مهار کردن فعالیات‌های هسته‌ای تهران در ازای تعلیق تحریم‌های آمریکا امضا شده بود اما دونالد ترامپ آن را اتفاقی بسیار بد و ناکافی دانسته خواستار مذاکره مجدد با ایران و تجدید نظر در بندهایی از این قرارداد شده است.

از سوی دیگر برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در کارگروه اقدام درباره ایران، چهارشنبه گفته بود آمریکا در تلاش است تا با ایران مذاکره کند تا به توافقی که به فعالیت‎های هسته‌ای ایران پایان، برنامه موشکی تهران را محدود و رویکردهای این کشور در منطقه را تغییر دهد، برسد.

برایان هوک در ادامه گفت:« توافق جدیدی که امیدواریم برای رسیدن به آن با ایران مذاکره کنیم یک توافق شخصی بین دو دولت همانند توافق اخیر نخواهد بود، بلکه ما در صدد امضای معاهده هستیم.»

از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه در واکنش به پیشنهاد مذاکره مطرح شده از سوی آمریکا در صفحه تویتر خود اظهارات این مقام آمریکایی در «توافق شخصی» خواندن توافق هسته امضا شده در سال 2015 را رد کرده گفت:« توافق هسته‌ای اخیر توافقی بین‌المللی و از حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار است».

ظریف در پیامی تویتری ضمیمه شده با ویدئو که یک فرد معترض آمریکایی را که در پی اظهارات برایان هوک دست به حرکت اعتراضی زده و فریاد میزد «تحریم‌ها به ملت ایران آسیب میرساند» را نشان می‎دهد گفت:« آمریکا تعهدات خود را نیز نقض کرده است. به نظر میرسد که آمریکا فقط به طور غیر واقعی خواستار صلح است».

دیگر کشورهای امضا کننده توافق هسته‎ای 2015 با ایران شامل آلمان، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه تلاش میکنند تا این توافق را نجات دهند، آنها همچنان بر این باورند که این توافق بهترین فرصتی است که میتواند تهران را از دسیابی به سلاح هسته‌ای بازدارد.

تهران نیز از جهتی همواره تاکید کرده فعالیت‎های هسته‎ای آن به منظور تولید انرژی برق و دیگر «اهداف مسالمتآمیز» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید