ایران بار دیگر دریانوردی بین‌المللی را تهدید می‌کند: با مانور نظامی در تنگه هرمز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با این کشور، تهران برای اعمال فشار، به تهدید دریانوردی بین‌المللی و برگزاری مانورهای نظامی در مسیرهای دریایی پرتردد اقدام کرد.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا روز جمعه 21 سپتامبر 2018 اعلام کرد نیروی هوایی ایران در نزدیکی آبراه استراتژیک هرمز در آب‌های خلیج اقدام به تمرین نظامی می‌کند.

این خبرگزاری در ادامه گزارش کرد که این مانورهای نظامی حامل پیام‌های هشدارآمیز برای «دشمنان ایران» است و اگر آنها «به ایران حمله کنند، پاسخ سریعی و محکمی دریافت خواهند کرد.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در اواخر ماه آگوست 2018 اعلام کرده بود که تنگه هرمز به دریانوردی بین‌المللی تعلق دارد و ایران بر خلاف ادعاهایش کنترلی بر این آبراه ندارد.

او تاکید کرد که تنگه هرمز یک آبراه بین‌المللی است و آمریکا به همراه همپیمانانش در منطقه برای تضمین حرکت آزادانه جریان دریانوردی بین‌المللی و جریان تجارت منطقه‌ای در آب‌های بین‌المللی فعالیت خواهند کرد.

سپاه پاسداران ایران پیش از این ادعا کرده بود که بر این آبراه مهم مسلط است و به بستن آن تهدید کرده و گفته بود مانع حضور نیروهای آمریکایی در آب‌های اقلیمی‌اش می‌شود.

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی گفته بود که ایران رفت و آمد شناورهای نظامی و تجاری را زیر نظر دارد و بستن جریان حمل و نقل دریایی دور از ذهن نیست.

این تمرین‌های نظامی بخشی از مانور‌های سالانه‌ای است که ایران در سالروز آغاز جنگ میان این کشور و عراق در سال 1980 برگزار می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید