اعتراض ظریف به بستن حساب‌های مرتبط با نهادهای حکومتی در شبکه‌های اجتماعی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، بستن حساب‌های کاربری مرتبط با شماری از افراد و سازمان‌ها را در شبکه اجتماعی توئیتر محکوم کرد.

ظریف در توئیتی که یکشنبه 16 سپتامبر در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، مدیریت این شبکه اجتماعی را متهم کرد که اقدام به بستن حساب‌های کاربری «ایرانی‌های حقیقی» می‌کند در حالی که اجازه ادامه فعالیت‌های حساب‌های کاربری مخالفان نظام را می‌دهد.

ظریف خطاب به جک دورسی رئیس اجرایی توئیتر نوشت: «سلام جک، توئیتر حساب‌های ایرانی‌های حقیقی را بست، برخی از آن‌ها گویندگان تلویزیونی و برخی هم دانشجو هستند. بهانه هم متهم شدن‌شان به مشارکت در عملیاتی به منظور تاثیر بر افکار عمومی است».
او افزود: «درباره حساب‌های فعال در تیرانا (پایتخت آلبانی) چه می‌گویید؟ حساب‌هایی که به دنبال تغییر نظام در این است و برخی هم از واشینگتن هستند».

شایان ذکر است که این اعتراض ظریف چند هفته پس از اقدام شرکت‌های فیس‌بوک، توئیتر و آلفابت در بستن صدها حساب کاربری صورت می‌گیرد که گفته می‌شود با شبکه عملیاتی تبلیغاتی ایرانی به منظور تاثیر بر افکار عمومی مرتبط است.

در مقابل شماری از فعالان و مخالفان حکومت ایران، به ظریف پاسخ گفته و به روش او اعتراض کردند. اتین کاربران یادآوری کردند که در ایران شماری از شبکه‌های اجتماعی از جمله تویئتر فیلتر است و همچنین تعداد زیادی از معترضان زندان هستند.

این کاربران رفتار ظریف را به این ضرب المثل تشبیه کردند که «مرا زد و گریه کرد و دوید از من شکایت کرد»!

یکی از فعالان مخالف، با به اشتراک گذاشتن توئیت ظریف نوشت: «آن‌ها ایرانی‌هایی ملی گرا هستند که آزادی را برای کشورشان می‌خواهند». او افزود: «همه می‌دانند نظام‌تان توئیتر را در ایران فیلتر می‌کند، از این رو جهان میزان دو رویی شما را می‌شناسد».

بستن حساب‌ها

در هفته‌های گذشته، شبکه‌های اجتماعی بزرگ اقدام به بستن شماری از حساب‌های کاربری و صفعه‌های وابسته به رسانه‌های ایرانی کردند؛ اقدامی که بنا بر اعلام مدیریت این شبکه‌ها، با هدف مبارزه با «شبکه‌های اخبار جعلی» صورت گرفت.

شبکه اجتماعی یوتیوب، اقدام به بستن 39 حساب کاربری مرتبط با تلویزیون رسمی ایران کرد.

گوگل هم 6 وبلاگ و 13 حساب کاربری در گوگل پلاس را بست. در همین حال فیس‌بوک از بستن 562 صفحه مرتبط با نهادهای حکومتی ایران خبر داد.

شبکه اجتماعی توئیتر نیز از بستن 486 حساب کاربری خبری به خاطر «مشارکت در عملیات گمراه سازی در خاورمیانه، آمریکای لاتین، بریتانیا و ایالات متحده» خبر داد. بدین ترتیب شمار حساب‌های بسته شده توسط توئیتر در این چارچوب، به 770 رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size