انتقاد شدید نماینده ایران در اوپک از روسیه، سعودی و امارات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاظم‌پور اردبیلی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان اوپک با انتقاد شدید از روسیه و سعودی گفته است، «نحوه برخورد عربستان و روسیه با ایران در تاریخ ثبت خواهد شد و آیندگان خواهند فهمید برخلاف ایران که عربستان و روسیه به استقبال تحریم یکی از تولیدکنندگان اوپک رفته‌اند.»

کاظم‌پور اردبیلی در گفت‌وگو با شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا) وابسته به وزارت نفت، از امارات متحده عربی دیگر عضو اوپک هم به دلیل افزایش تولید نفت به شدت انتقاد کرده است.

نمایندۀ ایران در اوپک، گفته است که «روسیه و عربستان سعودی با بهره‌جویی از تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران بازار نفت را به گروگان گرفته‌اند.»

کاظم‌پور اردبیلی افزوده است: «اگر چه روسیه و عربستان سعودی می‌گویند که قصدشان متعادل کردن بازار جهانی نفت است، اما، آنان در عمل می‌کوشند سهم ایران را در این بازار تصاحب کنند».

این انتقادهای نماینده ایران در حالی بیان می‌شود که بازار نفت این کشور شاهد کاهش مشتریان عمده نفت مانند چین و هند شده است.

گفتنی است که بخش اعظم صادرات نفتی ایران در آسیا عرضه می‌شود. دو کشور هند و چین از جمله بزرگترین خریداران نفت ایران در آسیا به ‌شمار می‌آیند. این در حالی است که این دو کشور نیز از هم اکنون خرید نفت خود از ایران را به‌شدت کاهش داده‌اند.

تهران به آن امید بسته بود که بتواند با عرضه نفت خود به کشورهای آسیایی، از فشار تحریم‌های نفتی پیش‌بینی شده از سوی آمریکا بکاهد.

این در حالی است که بر اساس اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها، خریداران آسیایی نفت ایران نیز به طور جدی برای تامین نیاز خود به نفت خام در جست‌وجوی فرصت‌های دیگری هستند.

یکی از مسئولان ارشد گروه «اوراشیا» به خبرگزاری فرانسه درباره علت همراهی هند و چین با سیاست‌های تحریمی آمریکا گفته است که چین مایل نیست با ادامه خرید نفت از ایران بر تنش ایجاد شده بر سر جنگ بازرگانی با آمریکا بیفزاید و دولت هند نیز به دنبال نزدیکی بیشتر با آمریکا در مسائل سیاسی و اقتصادی است.

در حالی که سایر مشتریان بزرگ نفت ایران «چین و هند» خرید نفت از ایران را محدود کرده‌اند، کره جنوبی یک گام فراتر رفته و قبل از موعد اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا در چهارم نوامبر آینده، خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.

دولت ترامپ آشکارا گفته است که با اعمال سیاست‌‌های تحریمی خود علیه رژیم ایران بر آن است تا صادرات نفت آن کشور را به صفر برساند.

روزی که مقامات آمریکایی برای اولین بار اعلام کردند صادرات نفت ایران باید به صفر برسد، برخی تحلیلگران حوزه انرژی تحقق این خواسته آمریکایی را غیرممکن دانستند و درباره تبعات آن بر قیمت‌ها هشدار دادند. اما به نظر می‌رسد که دولت ترامپ عزم خود را جزم کرده که حتی قبل از اجرای تحریم‌های نفتی در آبان‌ماه آینده صادرات نفتی ایران را تا حد ممکن کاهش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید