پمپئو: جان کری سیاست آمریکا در قبال ایران را تضعیف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با انتقاد از جان کری، وزیر امور خارجه پیشین این کشور برای دیدار و مذاکره‌اش با مسئولان ایرانی، او را متهم به تضعیف سیاست‌های آمریکا در قبال ایران کرد.

پمپئو در یک نشست خبری گفت: «آنچه کری انجام داد، نامناسب و بی‌سابقه است. او نباید در چنین کارهایی شرکت می‌کرد. این موضوع در هماهنگی با سیاست‌ خارجی آمریکا که از سوی رئیس‌جمهوری ابلاغ شده، نیست. موضوع فراتر از [رفتار] نامناسب است.»

یک روز پیش از سخنان پمپئو، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در توئیتی نوشت که جان کری «دیدارهای غیرقانونی با دشمن و رژیم ایران» داشته است.

دونالد ترامپ در ماه‌های گذشته از توافق اتمی با ایران خارج شد، که جان کری برای امضای آن با ایرانی‌ها مذاکره کرده بود. دولت ترامپ رویکرد جدی در قبال تهران اتخاذ کرده و تحریم‌هایی را که به موجب توافق هسته‌ای متوقف شده بودند، علیه ایران را از سر گرفت.

جان کری در گفتگو با فاکس‌نیوز گفت که در چارچوب تبلیغ برای کتاب جدیدش، با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران «سه تا چهار بار» دیدار کرده است. او دولت ترامپ را متهم به اتخاذ سیاست تغییر رژیم در ایران کرد.

پمپئو گفت: «این وزیر سابق امور خارجه است که با بزرگترین حامی تروریسم در جهان، به گفته خودش در ارتباط است. او با آنها صحبت می‌کرد. به آنها می‌گفت که باید منتظر باشند تا این دولت برود. نمی‌توان موردی مشابه این را در تاریخ آمریکا پیدا کرد.»

او همچنین ادعای کری درباره اتخاذ سیاست تغییر رژیم از سوی دولت ترامپ را رد کرد.

جان کری بعد از سخنان پمپئو، در صفحه توئیترش نوشت: «جناب رئیس‌جمهوری، باید بیش از دیدار من با وزیر امور خارجه ایران، نگران دیدار پل مانافورت با روبرت مولر باشید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید