ترکیه در زمینه سرمایه‌گذاری در عراق از ایران پیشی گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که «رشد سرمایه‌گذاری ترکیه در عراق نسبت به ایران پیشی گرفته است».

فلاحت پیشه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، گفت: «ترکیه در عراق 22 رایزن اقتصادی دارد که در مقابل ایران تنها یک رایزن اقتصادی را در عراق دارد».

رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس ایران اظهار داشت:« طبق قانون برنامه ششم، رایزن‌های اقتصادی در سفارتخانه‌ها حضور پیدا می‌کنند که این افراد باید سابقه، تحصیلات و تجربیات مرتبط با موضوع اقتصادی و بازرگانی را داشته باشند. در چنین شرایطی برخی از فعالان اقتصادی از انتخاب این افراد در برخی از کشورها ناراضی هستند. بخصوص کشورهایی که تعامل ما با آن‌ها خوب است».

وی افزود: «در این رابطه قرار شد که کمیته روابط خارجی کمیسیون، این موضوع را مورد بررسی قرار داده و جلساتی را با رایزن‌های اقتصادی برگزار کنند تا توجه ویژه‌ای به این بحث صورت گیرد. ما همچنین حاضریم در این رابطه نظر کمیسیون‌های دیگر را هم داشته باشیم».

این نماینده مجلس با ارائه مثالی گفت: «ترکیه 22 رایزن اقتصادی در عراق دارد که در مقابل ایران تنها یک رایزن اقتصادی دارد. این اتفاق باعث شده که ترکیه در سالیان اخیر در بحث مبادلات اقتصادی با عراق پیشی گرفته و حتی گفته شده رشد سرمایه‌گذاری ترکیه در عراق بیشتر از ایران است. بخشی از این دلیل به وجود 22 رایزن اقتصادی ترکیه در عراق برمی‌گردد».

فلاحت‌پیشه در پایان تاکید کرد که موضوع رایزن اقتصادی را در کمیسیون امنیت ملی مورد پیگیری جدی قرار خواهد داد.

این در حالی است که برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند با از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، ترکیه تمام بازار عراق را تسخیر خواهد کرد.

پیشتر حیدر العبادی اعلام کرده بود که عراق به تحریم های آمریکا علیه ایران پایبند خواهد بود. اگر عراق به تحریم آمریکا علیه ایران پایبند شود در آن صورت جایگزین مسلم برای تمام کالاهای ایران در عراق ترکیه خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size