کاهش 40 درصدی صادرات میعانات گازی ایران بر اثر تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تحریم‎ها و فشارهای آمریکا بر ایران صادرات میعانات گازی این کشور در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 40 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس تازهترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی این کشور، در دوره 5 ماهه اول سال جاری هجری شمسی، چهار میلیون و 167 هزار تن میعانات گازی به ارزش دو میلیارد و 169میلیون دلار از ایران به کشورهای هدف صادر شده است.

صادرات میعانات گازی ایران در این مدت از لحاظ وزنی 9 درصد و از لحاظ ارزش 11.23 درصد از ارزش کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است که بنا به آمار ارائه شده از سوی گمرک از لحاظ وزنی صادرات میعانات گازی ایران در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته %41.62 درصد و از لحاظ ارزش صادرات این مواد %22.53 درصد کاهش داشته است.

بنا به گزارش خبرگزاری فارس، کره جنوبی با بیش از %55 درصد، عمده ترین خریدار میعانات گازی ایران بوده، اما هنوز چند ماه مانده به آغاز تحریمهای نفتی آمریکا علیه ایران که در 4 نوامبر آینده وارد فاز اجرایی خواهد شد و براساس آمارهای موسسات بینالمللی انرژی، این کشور میزان واردات نفت خام و میعانات گازی خود از ایران را در ماههای اخیر و همزمان با خروج آمریکا از توافق هستهای برجام به طور چشمگیری کاهش داده است و حتی برخی منابع از توقف کامل آن خبر میدهند.

در پی کاهش شدید خرید میعانات گازی ایران از سوی کره جنوبی، این کشور رسما اعلام کرده که از این پس میعانات گازی مورد نیاز خود را از استرالیا وارد می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید