آیا تلاش‌های ایران برای بی‌تأثیر گذاشتن تحریم‌های آمریکا مثمر ثمر خواهد بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقامات ایران در حالی سخن از تلاش‌های خود برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و بی تاثیر گذاشتن آن سخن به میان می‌آورند که شرایط پیش رو نشانگر ناکامی چنین تلاش‌هایی است، اوضاع سیاسی و اقتصادی این کشور در غیاب اعتماد عمومی به آینده، اوضاع را روز به روز بغرنج‌تر و نابسامان‌تر می‌نمایاند.

در همین راستا خبرگزاری فارس روز دوشنبه 10 سپتامبر از رد «طرح راه اندازی پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان های پولی دو‌جانبه» در کمیسیون اقتصادی پارلمان ایران خبر داده گفت با توجه به شرایط کنونی کشور، بی توجهی به نظرات کارشناسان در اتخاذ این تصمیمات از سوی دولت و مجلس می تواند اثرات سریع و بعضا غیر قابل جبرانی در اداره اقتصاد ملی به دنبال داشته باشد.

خبرگزاری فارس در گزارش خود ضمن اشاره به اینکه این طرح از ضروریات حال حاضر کشور است و در صورت موافقت با آن کمک فراوانی به رفع محدودیت در مسیر نقل و انتقالات بانکی ایران و کاهش ریسک و هزینه های تجارت می کند، مسئولیت رد آن در کمیسیون اقتصادی مجلس را متوجه بعضی از نمایندگان و کارشکنی‌های بانک مرکزی دانست.

این خبرگزاری همچنین ضمن بر شمردن «انعقاد پیمان پولی دوجانبه با کشورهای طرف تجاری» و «استفاده از پیام رسان دو‌جانبه جایگزین سوئیفت» به عنوان دو راهکار اصلی این طرح برای کاهش اثرات منفی تحریم های آمریکا، در ادامه توضیح داد که طرح مذکور توسط کارشناسان با هدف مقابله با تحریم‌های جدید آمریکا از طریق طرح‌ «پیمان پولی دوجانبه»، «پیام رسان مالی دوجانبه مبتنی بر تکنولوژی‌های جدید قابل دسترس در ایران» و «استفاده از ارزهای دیجیتالی» طراحی تدوین و به مجلس ارائه شده بود.

در همین راستا علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما اوضاع اقتصادی کشورش را موضوعی گره خورده با مقوله امنیت ملی خوانده گفت: «دشمن امروز تلاش می‌کند تا توانمندی‌های کشور را آسیب پذیر کند، لذا موضوع اقتصاد موضوعی است که با امنیت ملی گره خورده است». او در ادامه گفت که «ایران راهبرد تحریم‌های آمریکا را با اتکا به راهکارهای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ناکام خواهد گذاشت.» اما طرحی و یا برنامه‌ای مشخص در این باره ارایه نکرد.

از سوی دیگر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان ایران نیز ضمن اشاره به «برقراری امنیت و تامین سلامت شهروندان به عنوان وظایف اصلی هر حکومتی» بر ضرورت اهتمام و اولویت‌بخشی در این زمینه از سوی دولت و مجلس تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به تأثیرات کنونی تحریم‌ها بر اوضاع اقتصادی کشورش گفت: «تحریم همین الان هم تأثیر گذاشته و مردم متوجه آن می‌شوند با این حال تمام تلاش دولت این است که در بخش دارو شاهد کمترین مشکل برای بی‌تاثیر شدن تحریم در این بخش باشیم.»

اشاره وزیر بهداشت ایران به دور اول تحریم‌های آمریکاست که عرصه را در شرایط کنونی بر اقتصاد ایران تنگ‌ کرده است و پیش‌بینی می‌شود با اعمال دور دوم این تحریم‌ها از 4 نوامبر آینده که شامل تحریم‌های نفتی و ارزی است، اوضاع اقتصادی ایران به مراتب و به شدت تحت‌تأثیر آن ضربه دیده و نابسامان شود.

این در حالی است که پیش از آن بعضی رسانه‌های ایران نیز از احتمال اعمال تحریم‌هایی بین المللی علاوه بر تحریم‌های آمریکا و به احتمال زیاد همراهی چین و روسیه با این تحریم‌ها در صورت نپیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی FATF برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم خبر داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید