رامين حسين‌‌پناهی و برادران مرادی از فعالان سیاسی کرد اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)
زانیار و لقمان مرادی دو فعال سیاسی کرد که اعدام شدند
زانیار و لقمان مرادی دو فعال سیاسی کرد که اعدام شدند
صالح نیکبخت وکیل مدافع این دو زندانی نیز به گزارشگر هرانا گفته بود: «زانیار و لقمان مرادی متهم هستند که در سال 1388 اقدام به کشتن 3 نفر سلفی کردند. آنها تحت فشار مجبور می‌شوند که اعتراف دروغین کنند و گفته بودند اسلحه‌ای که با آن کشتار را انجام داده‌ایم انداختیم در قسمت نیزار دریاچه مریوان که عمق آن قسمت 2 تا 5 متر بیشتر نیست. سپس آنها را به علت وضعیت خاص منتقل می‌کنند به تهران و نزد قاضی صلواتی زانیار و لقمان محاکمه می‌شوند. در این دادگاه که وکیل دیگری وکالت این دو را بر عهده داشت به اتهام محاربه از طریق قتل 3 نفر به اعدام محکوم می‌شوند. این در حالی است که به پرونده قتل رسیدگی و قتل اثبات نشده بود.
با توجه به این موضوع تا زمانی که قتل آن 3 نفر به دست زانیار و لقمان ثابت نشود، محاربه‌ای که بر مبنای آن به اعدام محکوم شده‌اند نیز ثابت نمی‌شود. به این دلیل آنها آن زمان این حکم را ناقص اعلام کردند و اساسا با درخواست خودشان اول باید اثبات شود قتل به دست این دو جوان صورت گرفته یا خیر. بعد از گذشت بیش از 9 سال از وقوع آن حادثه نمی‌توانند الآن یک‌دفعه آنها را به انفرادی منتقل کنند و حکم اعدامشان را اجرا کنند. با این حال سوابق این‌گونه انتقال به سلول انفرادی و همچنین درخواست از خانواده برای ملاقات نگران‌کننده است و بنده از دیشب تا الآن در نگرانی به سر می‌برم».
لازم به یادآوری است، زانیار و لقمان مرادی در حالی به اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان به اعدام محکوم شده‌اند که این اتهام بارها از سوی این دو زندانی رد شده است. پرونده زانیار مرادی که به همراه پسرعمویش لقمان مرادی به اعدام محکوم شده است، به دلیل وجود نقایصی در پرونده همواره مورد نقد نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.
این دو زندانی کرد محبوس در زندان رجائی شهر کرج روز چهارشنبه اول دی‌ماه 1389، به حکم قاضی صلواتی در دادگاه شعبه 15 انقلاب تهران، با اتهام عضویت در «کومله» و دست داشتن در قتل پسر امام‌ جمعه مریوان در شامگاه 14 تیر 1388 به اعدام محکوم شده‌اند. این در حالی است که این دو زندانی بارها اعلام کرده‌اند زیر فشارها و تهدیدها مجبور به پذیرفتن قتل شده‌اند.
پیشتر در اردیبهشت‌ماه 96، زانیار و لقمان مرادی با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به افکار عمومی، ضمن ارائه جزئیات آخرین تحولات پرونده خود بر موضوع شکنجه‌های اعمالی بر آنان و سناریوسازی دستگاه امنیتی تأکید کردند.
همچنین حسین احمدی نیاز از اجرای حکم اعدام موکلش رامین حسین پناهی در روز جاری خبر داد و افزود: «ما وکلای آقای رامین پناهی (مازیار طاطایی، حسین احمدی نیاز، عثمان مزین) هیچ گونه اطلاعی نداریم اما از منابع موثق اطلاع دادند که حکم اجرا شده است».
این وکیل دادگستری طی روز گذشته درخصوص آخرین وضعیت پرونده رامین حسین پناهی به هرانا گفت: «هیچ تماسی با خانواده رامین جهت انجام آخرین ملاقات گرفته نشده است. رامین وضعیت خوبی ندارد و از نظر ما احتمال اجرای حکم رامین در هفته پیش رو وجود دارد. ما هر کاری توانسته‌ایم برای رامین انجام داده‌ام اما متأسفانه هیچ کاری از لحاظ قضایی نمی‌توان انجام داد. در واقع تمام راه‌ها و درهای قضایی بسته شده است».
پیشتر تیم وکلای رامین حسین پناهی به لحاظ در خطر بودن اجرای حکم اعدام موکل خود با نگارش نامه‌ای سرگشاده از رییس قوه قضاییه درخواست کردند تا اجرای حکم اعدام وی فورا متوقف شود.
لازم به یادآوری است رامین حسین پناهی در تاریخ 26 دی‌ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی» محاکمه و به اعدام محکوم شد، حکم اعدام این زندانی سیاسی اواخر فروردین‌ماه سال جاری توسط دیوان عالی کشور نیز تائید و سپس به واحد اجرای احکام ابلاغ شد.
حسین احمدی نیاز وکیل مدافع رامین حسین پناهی در خردادماه سال جاری از رد درخواست اعاده دادرسی این زندانی محکوم به اعدام خبر داده بود.
لازم به ذکر است، رامین حسین پناهی در تاریخ 22 مردادماه 97، توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد که باگذشت زمان مشخص شد وی بدون ارائه دلیل خاصی به زندان رجایی شهر کرج منتقل‌شده است.
این زندانی سیاسی از 5 شهریورماه سال جاری با دوختن لب‌هایش دست به اعتصاب غذا زده بود و هرانا به تازگی گزارشی از آخرین وضعیت او در سلول انفرادی منتشر کرده بود.
همچنین در روزهای اخیر ویدیویی با تاریخ ضبط حدود ده روز پیش از رامین حسین پناهی در فضای مجازی منتشر شده است که او تلاش می کند از فرصت کوتاهی که در زندان به دست آورده استفاده کند، او در این ویدیو که در ادامه می آید بر بیگناهی خود تاکید می کند و اتهامات دستگاه امنیتی علیه خود را رد می کند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size