حزب دموکرات کردستان: با ادامه مبارزه برای آزادی به حملات موشکی ایران پاسخ می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

همزمان با برگزاری نشست کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان (حدک) یکی از احزاب برجسته کرد ایرانی، روز جمعه 8 سپتامبر 2018 در شهر کویسنجق در کردستان عراق، ایران محل تشکیل این نشست را موشک‌باران کرد. در نتیجه این حمله موشکی تعدادی از رهبران رده‌بالای این حزب کشته و یا زخمی شدند.

آزاد مستوفی، نماینده حزب دمکرات کردستان در فرانسه در گفتگوی اختصاصی با «العربیة.نت» گفت که این حملات خللی در اراده حزب و کادرهایش به وجود نخواهد آورد و ادامه مبارزه برای آزادی و دموکراسی، پاسخ این حزب به حملات موشکی ایران خواهد بود.

مستوفی درباره جزئیات این حمله گفت: «روز جمعه 8 سپتامبر 2018 نشست کمیته مرکزی حزب دموکرات کردستان در قلعه دمکرات شهر کویسنجق با حضور اکثریت اعضای کادر رهبری کمیته مرکزی این حزب برگزار شد. این نشست ساعت 10 و 45 به وقت محلی مورد حملات موشکی قرار گرفت. موشک‌باران امروز به کشته شدن تعدادی از رهبران و کادرهای حزب منجر شد ولی هنوز آمار رسمی در این زمینه اعلام نشده است. ما باور داریم که دلیل اصلی این حملات به حزب کردستان این است که این حزب، یک حزب اپوزیسیون است که سال‌هاست برای آزادی‌خواهی و دموکراسی در ایران و کردستان مبارزه می‌کند و رهبران بزرگی چون قاضی محمد، قاسملو و شرفکندی را در این راه فدا کرده‌ و امسال نیز در درون ایران فعالیت‌های سیاسی و نظامی گسترده‌ای داشته است.»

او درباره قربانیان این حملات موشکی توضیح داد: «مصطفی مولودی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان و خالد عزیزی، دبیرکل سابق حزب در حملات امروز زخمی شده‌اند. علاوه بر زخمی‌ها، در سطوح رهبری و در رده‌های دیگر حزب، تعدادی از افراد نیز شهید شده‌اند. آمار کامل و مشخصات شهدای حزب تا ساعاتی دیگر در بیانیه‌ رسمی حزب دموکرات کردستان اعلام خواهد شد. بخشی‌هایی از قلعه محل برگزاری نشست به ویرانه تبدیل شده و در حال حاضر نیروهای امدادی در حال خارج کردن کشته‌ها و زخمی‌ها از زیر آوار هستند و از این رو هنوز آمار رسمی در این زمینه وجود ندارد. جمهوری اسلامی پس از حملات موشکی به قلعه دمکرات، به بلندی‌های هالگور که محل استقرار نیروهای نظامی حزب در منطقه صفر مرزی با ایران بود نیز حمله کرد.»

او با انتقاد از عملکرد حکومت اقلیم کردستان پس از این حملات افزود: «انتظارات و چشمداشت‌های انسانی که این حزب از حکومت اقلیم کردستان برای یاری زخمی‌ها، شهدا و خانواده‌های آنها داشت، برآورده نشد. با توجه به اینکه پس از موشک‌باران، هواپیماهای بدون سرنشین ایران در منطقه حاضر شده و به تصویربرداری از اوضاع پرداختند، مردم شهر کویسنجق به یاری ما آمده و خانواده‌های ما را در کمپ آزادی و در منازل خودشان در مناطق پیرامون آن مستقر کردند.»

برخلاف گزارش‌های در این باره که از حملات جنگنده‌های ایران خبر داده بود، نماینده حزب دمکرات کردستان در فرانسه این حملات را موشکی توصیف کرد و گفت: «در این زمینه باید نیروهای متخصص و مسئول در حزب اظهار نظر کنند ولی براساس گزارش‌هایی که تا کنون به دست ما رسیده، حملات جمهوری اسلامی ایران به نشست کمیته مرکزی حزب دموکرات کردستان، حمله موشکی بوده است.»

آزاد مستوفی با تاکید برا اینکه که حزب دمکرات کردستان برنامه‌ای برای عملیات انتقامجویانه ندارد و استمرار مبارزه برای آزادی و دموکراسی، پاسخ این حزب به حملات موشکی ایران است، گفت: «این اولین بار نیست که حزب دمکرات کردستان از سوی ایران مورد قرار می‌گیرد و پیش از این موارد مشابه روی داده است. ما همچنان بر اهداف و مبارزات خود علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهیم داد و این ترورها هیچگاه نتوانسته ما را از اهدافمان دور کند. تصمیم‌گیری درباره شیوه پاسخگویی حزب به این حملات به آینده موکول می‌شود ولی حزب دموکرات، حزبی نیست که دست به اقدامات تلافی‌جویانه بزند. ما برای آزادی و دموکراسی مبارزه می‌کنیم و در این راه نیز رهبران بزرگ و فرزندان ملت را از دست داده‌ایم. ما این مبارزه را در یک قالب انتقامجویانه نگاه نمی‌کنیم. این عملیات از سوی نیروهای تروریستی سپاه پاسداران و سپاه قدس صورت گرفته و تنها اقدام تلافی‌جویانه این است که ما به مبارزه خود برای رسیدن به دموکراسی و آزادی ادامه بدهیم.»

نماینده حزب دمکرات کردستان در فرانسه آنچه امروز در کردستان عراق رخ داد را با آنچه در جنوب عراق در جریان است، مرتبط دانست و توضیح داد: «جمهوری اسلامی به روزهای پایانی خودش نزدیک می‌شود و در حالی که دارد عراق را از دست می‌دهد و خود نیز به زودی دچار تغییر و تحولات گسترده‌ای خواهد شد به همین دلیل همه سعی خود را بر این گذاشته که نیروهای موجود در میدان مبارزه را به هر نحوی که ممکن است، دچار تلفات سنگینی بکند و در همین راستا به نشست کمیته مرکزی حزب دموکرات کردستان که با حضور همه رهبران حزب در حال برگزاری است، حمله می‌کند تا جلوی مبارزاتی که برای رسیدن به دموکراسی در ایران در جریان است را بگیرد و ما نیز می‌دانیم که جمهوری اسلامی دشمن ماست و می‌خواهد از عراق، یک جمهوری اسلامی دیگر بسازد، اما این امر تاثیری بر اراده ما نخواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید