بازداشت‌شدگان «روز جهانی مبارزه با شکنجه» در آذربایجان ایران جریمه نقدی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در استان آذربایجان غربی ایران پنج تن از افرادی را که در «روز جهانی مبارزه با شکنجه» بازداشت شده‌ در اورمیه را به پرداخت 24 میلیون ریال جریمه نقدی یا تحمل هشت ماه زندان محکوم کرد.

شعبه 1 دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجام غربی حکم 8 ماه زندان صادر شده از سوی قاضی جاوید چهرگانی، رئیس شعبه 102 دادگاه کیفری اورمیه در حق مرتضی زرین، مثیم آزادی، وحید نصیبی، غلامعلی حسینقلی زاده و وحید فائزپور را به پرداخت 24 میلیون ریال جزای نقدی تغییر داد. براساس حکم صادره، اگر هر کدام از این افراد، جریمه نقدی تعیین شده را نپردازند، باید 8 ماه در زندان بمانند.
این افراد که در 26 ژوئن 2018 و همزمان با روز جهانی مبارزه با شکنجه در دامنه کوه سهند دستگیر شده بودند، از سوی رئیس شعبه 102 دادگاه کیفری اورمیه به اتهام « تمرد در مقابل ماموران اطلاعات منجر به ضرب و جرح» به 8 ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

اتهام بازداشت شدگان در زمان دستگیری « تبلیغ علیه نظام و تمرد در مقابل مامورین منجر به ضرب و جرح» عنوان شده بود که اتهام تبلیغ علیه نظام در مرحله بازپرسی حذف شد.

در روز 26 ژوئن 2018 مراسمی در دامنه کوه سهند برای بزرگداشت روز جهانی مبارزه با شکنجه و «یادکرد از پروفسور زهتابی به عنوان بزرگترین قربانی شکنجه در آذربایجان» با حضور ده ها نفر از فعالان و شهروندان آذربایجانی برگزار شد. ماموران امنیتی 36 نفر از فعالان آذربایجانی را هنگام عزیمت به دامنه های سهند برای شرکت در این مراسم در پل میان‌گذر دریاچه اورمیه بازداشت کردند.

در دهم دسامبر سال 1984 سازمان ملل متحد پیمان منع شکنجه را تصویب کرد و 14 سال بعد و در پنجاهمین سالگرد تصویب بیانه حقوق بشر، روز 26 ژوئن «روز جهانی مبارزه با شکنجه» اعلام شد. این معاهده کشورهای امضاء کننده را مکلف به جرم‌انگاری، تحقیق، تعقیب و مجازات عمل شکنجه و سایر سوء رفتارها می‌کند. تا کنون 153 کشور معاهده منع شکنجه را تصویب کرده‌اند و ایران از امضاکنندگان این معاهده نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size