احضار سفیر عراق در تهران در پی آتش‌زدن سرکنسولگری ایران در بصره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی آتش‌زدن ساختمان سرکنسولگری ایران در استان بصره، سفیر عراق در تهران شامگاه جمعه 7 سپتامبر به وزارت امور‌ خارجه ایران احضار شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، (ایرنا) بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن اعلام اینکه ساختمان سرکنسولگری کشورش در استان بصره عراق «توسط عده‌ای افراد تحریک شده» به آتش کشیده شده گفت: «سفیر عراق در تهران جمعه شب به وزارت امور‌ خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به دولت عراق بخاطر اهمال نیروهای امنیتی در حفاظت از این ساختمان به وی ابلاغ شد».

بهرام قاسمی افزود: «در این ملاقات مدیرکل خلیج وزرات امور خارجه ایران ضمن ابراز تعجب از بی تحرکی پلیس بصره گفت: به رغم تحریکات روزهای گذشته توسط عوامل مشکوک علیه سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران، دولت عراق به وعده‌ها و اطمینان‌های داده شده از کانال‌های دیپلماتیک برای انجام وظیفه خود عمل نکرد».

وی در ادامه توضیح داد: «در این جلسه همچنین از سفیر عراق خواسته شد تا سریعا اعتراض شدید ایران را به دولت متبوع خود منتقل و سریعا نسبت به شناسایی، دستگیری و محاکمه مسببین اقدام نمایند».

پیش از احضار سفیر عراق در تهران سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به حمله تظاهرکنندگان عراقی به سرکنسولگری کشورش در بصره، ضمن تایید صحت خبر این حمله آن را «تهاجم وحشیانه» توصیف کرده و محکوم کرد.

وی همچنین «مسئولیت خطیر» دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک را یادآور و خواهان اشد مجازات برای عاملان این حادثه شد.

قاسمی درباره آتش زدن سرکنسولگری کشورش افزود: «خسارات مالی زیادی به بار آورد و البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلی و تهدیدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاکنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکردیم.»

شامگاه جمعه، تظاهرکنندگان در بصره واقع در جنوب عراق، سرکنسولگری ایران را در این شهر به اشغال خود درآورده و آن را آتش‌زدند.

مقامات کنسولی ایران در بصره آتش‌زدن و تخریب ساختمان سرکنسولگری ایران در بصره را مورد تایید قرار دادند.

به گزارش خبرنگار عکاس فرانس پرس که در مکان حضور داشت، هزاران تظاهرکننده در برابر مقر کنسولگری ایران تجمع کردند و سپس صدها نفر از آنان وارد ساختمان شده آن را به آتش کشیدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید