آیا لاوروف و ظريف در جریان مذاکرات هسته‌ای جان کری را دست انداختند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بخش‌هايی از خاطرات وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، جان کری، كه قرار است به زودی در يک كتاب به چاپ برسد، در مطبوعات آمريكايی منتشر شده است.

قسمتی از این خاطرات مربوط به مذاکرات هسته‌ای با ایران است که جزئیات یکی از آخرین جلسات مذاکرات را روایت می‌کنند که برخی روزنامه نگاران یکی از حوادث آن را به عنوان برنامه‌ریزی وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف و وزیر امور خارجه ایران جواد ظریف برای دست انداختن وزیر امور خارجه امریکا جان کری، تلقی کرده‌اند.

ایلی لیک روزنامه نگار سرشناس آمریکایی در یادداشتی در وبسایت «بلومبرگ» با نقل نقول از جان کری درباره روند مذاکرات با ایران نوشته که کری با اینکه سعی کرده خود را «صلح طلب» معرفى كند اما در عين قربانى بازى‌هاى دو قدرت جنگ طلب در منطقه یعنی روسیه و ایران شده است.

در خاطرات کری آمده: « در نیمه شب در یکی از آخرین جلسات مذاکرات، لاوروف به نظر می‌رسید که جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را مسخره می‌کند از او پرسید که آیا او واقعا اجازه دارد تا پیشنهاد نهایی کری را قبول کند. ظریف عصبانی شد، از مبل بلند شد و به سمت در خروجی حرکت کرد و در حالی که خشمگین بود به شدت به سخنان لاوروف اعتراض کرد».

وزیر امور خارجه آمریکا مى‌گوید که او در اینجا مداخله کرده و به ظریف متوسل شد تا جلسه را ترک نکند و به او گفت: «من می دانم که سرگئی اصلا قصد توهین به شما را ندارد».

کری می‌گوید در نهایت ظریف توضيح داد : «من به يک شيريی بيشتر نیاز دارم». منظور ظريف امتيازات بيشتر بود تا راضى به ادامه مذاكرات شود.

کری ادامه می‌دهد كه او اينجا به تیم خود بازگشته و موارد بيشترى را به فهرست حذف تحریم‌ها پیدا کرد و سپس اعلام کرد که ظریف توافق را پذیرفت.

ایلی لیک در تحلیل این حادثه می‌گوید که آنچه قابل توجه است که جان کری خود را صلح طلب معرفی کند، دعوای ظاهری لاوروف و ظریف را باور کرده و گمان کرده که او یک کار دیپلماتیک فوق العاده انجام داده است.

لیک می افزاید: «هیچ دلیلی وجود ندارد که این دعوا واقعی بوده ، بنه نحوی که کمتر از یک ماه پس از این نشست، روسیه و ایران درباره افزایش حملات نظامی برای حمایت از دیکتاتور سوریه توافق کردند، و لاوروف هرگز به کری اطلاع داد که نیروی هوایی کشورش اهداف مخالفان سوری که بسیاری از آنها تحت حمایت ایالات متحده بودند را بمباران کرده است است».

گفتنی است جان کری، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده، نقش مهمی در به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای با ایران را داشت که با سیاست واشنگتن چشم پوشی دولت اوباما از نقش مخرب حکومت ایران در منطقه و حمایت از «تروریسم» در کشورهای مختلف همراه بود.

کری در انتصاب بسیاری از آمریکاییان ایرانی تبار نزدیک به لابی‌های رژیم تهران به عنوان همکاران نزدیک در وزارت خارجه یا کاخ سفید در دوره اوباما نقش به سزایی داشت.

بعد از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام در ما مه گذشته کری تلاش‌های زیادی را برای حفظ برجام با ایران انجام داده که با واکنش تند نمایندگان مجلس آمریکا و برخی شخصیت‌های سیاسی این شکور مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size