فدریکا موگرینی از مدافعان پر و پا قرص برجام ماموریتش را تمدید نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی که یکی از پر و پا قرص‌ترین مدافعان توافق هسته‌ای با ایران، به شمار می‌رود ، اعلام کرد که در سال آینده ماموریتش را تمدید نخواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که خانم موگرینی وزیر سابق امور خارجه ایتالیا، که نقش کلیدی در تلاش‌های انجام شده برای نجات توافق هسته ای ایران بر عهده داشته، روز دوشنبه در جمع سفرای اتحادیه اروپا اعلام کرد که در سال آینده به طور جدی به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد اما ترتیب امور داخلی را به مسئول پس از خود واگذار خواهد کرد.

ماموریت خانم موگرینی همراه با بقیه اعضای فعلی کمیسیون اروپا، به ریاست ژان کلود یانکر در ماه اکتبر سال آینده به پایان می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: «در حال حاضر کارهای بسیاری در این سال پیش رو داریم که باید انجام دهیم.. در درجه اول حفظ آنچه ما تا کنون به دست آورده‌ایم که بسیار ضعیف بود.»

انتخاب موگرینی به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی در سال 2014 در حالی صورت گرفت که او تنها 41 ساله بود و به سرعت در پست‌های سیاسی دولت ایتالیا ترقی کرد.

انتخاب موگرینی با مخالفت کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه مواجه شد، زیرا آنها او شخصی «کم تجربه» برشمردند که «بسیار به مسکو نزدیک» است. اما نظارت وی بر تحولات قابل توجهی در سیستم امنیتی اتحادیه اروپا، به ویژه پیمان اصلی دفاع با هدف تشویق کشورهای عضو به همکاری بیشتر و صرف هزینه‌های افزون‌تر، نقشش را با اهمیت جلوه داد.

موگرینی تلاش‌های زیادی را برای حفظ توافق هسته‌ای ایران در سال 2015 به کار بست و سرانجام برجام به امضا رسید وتحریم‌ها علیه ایران به شدت کاهش یافت.

اما با خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق با ایران و سخت‌تر شدن شرایط پس از بازگشت تحریم‌ها، با رفتن موگرینی، تهران یکی از برجسته‌ترین مدافعان خود را در اتحادیه اروپا از دست خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید