ویدیو.. رقص صدها دختر و پسر ترک آذربایجانی در ایران در چالش «سنی دئیللر»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدها شهروند ترک در شهرهای مختلف ترک‌نشین ایران چالش جدیدی به راه‌انداخته و در اماکن مختلف با ترانه «سنی دیلر» رقصیده و فیلم رقص خود را در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کنند.

همزمان با بالا گرفتن تب چالش رقص کیکی در جهان، شهروندان ترک ایران چالش جدیدی مشابه چالش کیکی را با ترانه «سنی دیلر» به راه انداخته و در خیابان‌های شهرهای مختلف رقصیده و تصاویر این رقص را در فضای مجازی منتشر کردند.

گفته می‌شود این چالش را یک دختر 15 ساله ترک به نام «هانیه شجاعی» آغاز کرده و پس از آن، افرادی از ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان به این چالش پیوستند.

«سنی دئییللر» یک آهنگ فولکلور آذربایجانی است که توسط هنرمندان زیادی اجرا شده است، اما چالش «سنی دئیللر» روی نسخه‌ای از این آهنگ آغاز شده و گسترش یافت که توسط خواننده‌ای به نام ابراهیم علیزاده خوانده شده و در ابتدای ترانه به خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره می‌شود. در این آهنگ شاد ترکی با ترجیع بند «سنی دئیللر» به معنی «تو را می‌گویند» کاربران شبکه اجتماعی با اشاره به خشک شدن #دریاچه_اورمیه و زیبایی‌های از دست رفته آن به نوعی مسئولان نظام را خطاب قرار می‌دهند.

برخی وبگاه‌های ترکی آذربایجانی چالش «سنی دئیللر» را نوعی اعتراض مدنی به «حجاب اجباری» و «ممنوعیت رقص و آواز زنان» توصیف کرده‌اند و تعداد افرادی که در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام به این چالش پیوسته‌اند، به سرعت رو به افزایش است.

براساس گزارش‌ها این چالش، به شهرهای ترک‌نشین در ایران محدود نشده و افرادی از دیگر شهرها و همچنین کشورهای مجاور به آن پیوسته‌اند.

بر اساس برخی از آمار ترک‌های آذربایجانی حدود 25% از جمعیت هشتاد میلیونی ایران را تشکیل می‌دهند. همچنین قومیت‌های غیر فارس شامل ترک‌ها، کردها، عرب‌ها، لرها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها، گیلک‌ و مازنی‌ها و غیره در ایران بالغ بر 60% از کل جمعیت این کشور برآورد می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید