ظریف: باید ادلب سوریه را از حضور جنگجویان باقی‌مانده پاکسازی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دوشنبه 3 سپتامبر در جریان سفر به دمشق، بر ضرورت پاکسازی استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه از جنجویان مخالف نظام بشار اسد تاکید کرد.

ظریف در سخنان خود، جنگجویان را به «تروریست» توصیف کرد.

به گزارش رسانه‌ها ظریف در سخنان خود گفت: «تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود. همه اقوام و گروه‌ها در سوریه باید به عنوان یک مجموعه تحت پرچم سوریه، روند بازسازی را شروع کنند و آواره‌ها به خانه‌های خود برگردند و باقیمانده تروریست‌ها در مناطق باقیمانده در ادلب از این مناطق پاکسازی شوند و منطقه در اختیار مردم سوریه قرار گیرد».

سفر ظریف به سوریه یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که امیر حاتمی وزیر دفاع ایران به این کشور سفر کرده بود. او در جریان سفرش با دولت سوریه، توافق‌نامه همکاری دفاعی امضا کرده بود.

ایران مهم‌ترین حامی منطقه‌ای نظام سوریه به ریاست بشار اسد است که در جنگ هفت ساله این کشور، علاوه بر کمک‌های اقتصادی و سیاسی، مشاوران نظامی و شبه‌نظامیان تحت حمایت خود را برای دفاع از این نظام در برابر مخالفانش، روانه کرد.

سفر مقام‌های ایرانی به سوریه در حالی صورت می‌گیرد که اظهارات مقام‌های دولت اسد و همچنین مقام‌های روس از حمله احتمالی به ادلب بال گرفته است. ادلب بزرگترین منطقه در سورهی است که هم‌چنان در کنترل مخالفان قرار دارد. نگرانی‌ها برای وضعیت غیرنظامیان در این استان هم تشدید شده است.

ایران به دنبال عقد قراردادهای پیمانکاری بازسازی سوریه برای شرکت‌‌های خصوصی خود است و در این میان، برخی از هیئت‌های دولتی ایرانی به سوریه سفر کرده‌اند. اما ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه هفته پیش در مسکو گفته بود، اولویت پروژه‌های باز سازی سوریه با روسیه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید