ویدیو...«بریدن گوش کودک زباله‌گرد به دست عوامل شهرداری تهران»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی ایرانی منتشر شده که کودکی را با گوش پانسمان شده نشان می‌دهند، این کودک می‌گوید که گوش چپ او را عوامل شهرداری در حالی‌که مشغول زباله‌گردی بوده بریده‌اند.

به گفته این کودک زباله‌گرد پیمانکاران شهرداری منطقه 3 تهران بخشی از گوش او را با تیغ اصلاح بریده‌اند.

الهام فخاری رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا»، در واکنش به انتشار این فیلم گفت: «من با شهردار منطقه 3 صحبت کردم و قرار شد که پیگیری‌های لازم را در مورد صحت و سقم این ادعا انجام دهد».

وی با بیان این‌که موضوع این است که باید اصل ماجرا حل شود، اظهار کرد: «در کمیته‌ اجتماعی شورای شهر تهران به دنبال آن هستیم که مولفه‌های دقیق‌تری را در مورد کنترل عملکرد پیمانکاران زباله داشته باشیم.»

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان این‌که بعضا دیده می‌شود که پیمانکاران وظایف خود را به پیمانکاران درجه 2 و 3 واگذار می‌کنند و حتی از اتباع بیگانه بهره‌کشی می‌شود، گفت: «باید مدل نظارتی‌مان را موثرتر کنیم و قطعا این مهم پیگیری می‌شود.»

فعالان مدنی ایرانی بارها ویدیوهایی از برخورد خشن و گاه تحقیرآمیز ماموران شهرداری‌ها در شهرهای مختلف ایران در برخورد با دست‌فروشان منتشر کرده‌اند.

از سوی دیگر گزارش‌های متعددی درباره زباله‌گردی نه تنها کودکان بلکه زنان و مردان بزرگ‌سال منتشر شده که نشان‌دهند انتشار این پدیده در کشوری ثروتنمد از لحاظ موارد طبیعی است.

فخاری اما بدون پرداختن به مبارزه با عوامل پدید آوردنده زباله‌گردی در ایران خواهان تغییر «نظام مدیریت و جمع‌آوری پسماند» شد و گفت: «لازم نیست که حتما از روش‌های اروپایی برای جمع‌آوری زباله استفاده کنیم، بلکه برخی از شهرهای کشورمان نیز در این امر موفق بودند و تا وقتی که راه در رو در جمع‌آوری زباله‌ها وجود دارد، نمی‌توان مشکلاتی از این قشر را حل کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید