اعدام سه زندانی سیاسی در زاهدان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشری ایران روز دوشنبه 3 سپتامبر 2018 از اجرای حکم اعدام در حق سه زندانی سیاسی در زندان مرکزی زاهدان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،این زندانیان تنها یک روز پس از بروز درگیری میان گروه مسلح اپوزیسیون در بلوچستان با نیروهای امنیتی برای اجرای حکم اعدام فراخوانده شدند.

به گفته این نهاد حقوق‌بشری اعدام انتقامجویانه زندانیان سیاسی در سیستان و بلوچستان مسبوق به سابقه بوده است به طوری که در سال 2013 نیز دست کم 16 زندانی بلوچ اعدام شدند، محمد مرزیه، دادستان وقت زاهدان در اینباره گفته بود «این افراد صبح شنبه در پاسخ به اقدام تروریستی شب گذشته سراوان و شهادت مرزبانان، اعدام شدند.»

هرانا در گزارش خود نام و هویت این زندانیان را به شرح ذیل اعلام کرده است: «درمحمد شه‌بخش21 ساله، اهل زاهدان، از بند 5». «اسماعیل شه‌بخش، معروف به بهشتی، 23 ساله، از بند 4» و «حیات الله نوتی زهی (آیت الله نیک‌زهی)، معروف به اکبر، 24 ساله، تبعه پاکستان» .

این زندانیان صبح روز شنبه 2 سپتامبر 2018 جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

هرانا اواخر سال 2017 از محکومیت این سه زندانی محبوس در زندان زاهدان در شعبه دوم دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام خبر داده بود.

این حکم یک ماه بعد از صدور به تائید دیوان عالی کشور نیز رسیده بود. به گفته منابع دولتی این زندانیان در جریان یک درگیری توسط نیروی انتظامی بازداشت شده بودند.

زندانیان مذکور در سال 2015 به اتهام محاربه، همکاری با گروه مخالف نظام و درگیری مسلحانه از طریق مشارکت در یک درگیری مسلحانه با نیروی انتظامی که در آن یک سرهنگ نیروی انتظامی به قتل رسید بازداشت و مورد محاکمه قرار گرفتند. هر سه این افراد منکر عاملیت در قتل مامور مورد اشاره شدند اما با این حال علاوه بر پرونده‌ای که با اتهامات امنیتی برای آنان همراه شد، در پرونده‌ای دیگر به آمریت در قتل نیز متهم شدند. لازم به ذکر است در زمان بازداشت، دو تن از این افراد به نام‌های «اسماعیل شه‌بخش» و «حیات الله نوتی زهی» مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به صورت زخمی بازداشت شدند.

گفتنی است که این افراد پیش‌تر با نگارش نامه‌ای سرگشاده از شکنجه شدن خود در زمان بازداشت به رفتارهای غیرانسانی بازجویان اشاره کردند. در آن نامه از ضرب و شتم و اعمال انواع شکنجه‌ها برای گرفتن اعتراف از متهمان اشاره شده بود. به گفته هرانا، اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم خبر توسط مراجع رسمی اطلاع رسانی نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید