اسامی نامزدهای احتمالی سه پست‌ کلیدی در عراق

تحلیلگران: العبادی بیشترین شانش را برای احراز پست نخست وزیری دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس اعلام تشکیل فراکسیون بزرگتر نمایندگان پارلمان عراق از سوی ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر و همپیمانانش، و ارسال امضاءهای نمایندگان به محمدعلی زیننی رئیس اولین جلسه پارلمان توسط حیدر العبادی، تنها اعلام نام‌های سه نامزد پست‌های کلیدی یعنی رئیس جمهوری، نخست وزیری و رئیس پارلمان باقی مانده است.

نمایندگان ائتلاف‌های نزدیک به ایران، یعنی «دولت قانون» مالکی و «الفتح» عامری پس از اینکه رئیس جلسه پارلمان مبنی بر اینکه نام ائتلاف «الاصلاح و البناء » (اصلاحات و بازسازی) به عنوان فراکسیون بزرگتر اعلام کرد، جلسه پارلمان را ترک کردند.

پیشتر جاسم الحلفی، یکی از رهبران ائتلاف سائرون اعلام کرده بود، حیدر العبادی سندی امضا شده از 184 نماینده را آماده کرده تا در پارلمان به عنوان فراکسیون بزرگتر و با نام فراکسیون «الاصلاح والبناء» (اصلاحات و سازندگی) اعلام خواهد کرد.

الحلفی اعلام کرد ظرف مدت 72 ساعت نامزدهای پست‎های کلیدی اعلام خواهد شد.

رئیس جلسه پارلمان به نمایندگان این فرصت را داد تا هر کدام از آنها بخواهد می تواند برای نامزدی ریاست پارلمان ثبت نام کند.

به گفته سلام الهاشمی، تحلیلگر سیاسی عراقی، حیدر العبادی نخست وزیر فعلی که ائتلاف «النصر» را رهبری می کند، بیشتر شانس را برای تصدی پست نخست وزیری را دارد.

الهاشمی گفت:«العبادی با بسياری از فراکسیون‌ها روابط بسیار مناسبی دارد و پتانسيل خوبی برای ادامه برنامه‌ها و حفاظت از دستاوردهایش در حيطه عمل دولت جدید را دارد.

الهاشمی خاطرنشان کرد، سخن محور مالکی-عامری از ملحق شدن بخشی از ائتلاف نصر به بوسیله فالح الفیاض، هیچ گونه جنبه قانونی ندارد.چون کار کمیسیون انتخابات، تمام شده و نمایندگان پس از اتمام آن مرحله نمی توانند فراکسیون‌های جدیدی تشکیل دهند.

الهاشمی اظهار داشت از این تاریخ به بعد حق مسلم فراکسیون «الاصلاح والبناء» که نام نخست وزیر را اعلام کند.

براساس سنت سیاسی معمول در دولت‌های متوالی عراق پس از سال 2003 ، ریاست مجلس نمایندگان، این کشور از میان سنی‌ها است و نامزدهای این پست از سوی فراکسیون‌های سنی در پارلمان انتخاب می‌شود.

به گفته لیث الدلیمی سخنگوی «محور ملی » که از سنی‌ها تشکیل شده است محمد الحلبوسی و اسامه النجیفی دو نام برجسته برای پست ریاست پارلمان هستند.

لیث الدلیمی گفت این دو شخصیت مورد قبول اغلب سنی‌ها هستند لذا یکی از آنها برای این پست انتخاب خواهد شد.

از سوی دیگر جبهه ترکمن‌ها نیز اعلام کرد، محمد تمیم وزیر آموزش و پرورش سابق را برای ریاست پارلمان پیشنهاد کرده‌اند.

در عراق ریاست جمهوری از سال 2003 تاکنون از سهمیه کردهای این کشور بوده است.

یک منبع به العربیه گفت:«اسم‌های مختلفی از میان شخصیت‌های کرد برای پست ریاست جمهوری مطرح شده است اما هنور مشخص نیست که بلاخره کدام یک از آنها انتخاب خواهد شد».

این منبع افزود:«تلاش‌هایی از سوی «بافل طالبانی» پسر مرحوم جلال طالبانی، برای بازگرداندن برهم صالح معاون نخست وزیر پیشین به اتحادیه میهنی کردستان به منظور انتخاب وی به عنوان نامزد حزب برای ریاست جمهوری عراق صورت گرفته است».

در همین حال هیرو طالبانی همسر مرحوم جلال طالبانی، گفته است آنچه رسانه‌ها در باره نظر و دیدگاه‌های او در باره اوضاع سیاسی عراق، اقلیم کردستان و موضوع پست ریاست جمهوری تنها بحث و بررسی و به صورت پیش نویس و طرح و پیشنهاد بود اما تصمیمی قطعی در باره آنچه گفته شد، گرفته نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size