.
.
.

آیا سوال نمایندگان مجلس از حسن روحانی به قوه قضائیه ارجاع خواهد شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از این‌که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران از پاسخ‌های حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور به پرسش‌هایشان قانع نشدند، اکنون سوال این است که از نظر قانونی چه روندی طی خواهد شد و سرنوشت سوال‌های نمایندگان چیست؟ آیا پرونده سوال‌ها به قوه قضایی ارجاع خواهد شد؟

در جلسه روز سه‌شنبه 28 اوت مجلس شورای اسلامی، نمایندگان، سوال‌هایی در 5 محور از روحانی مطرح کردند که پس از پاسخ دادن او، رای گیری صورت گرفت. بنا بر نتایج رای گیری، نمایندگان از پاسخ روحانی به 4 سوال از مجموع 5 سوال قانع نشدند.

نمایندگان از پاسخ روحانی به سوال درباره عدم موفقیت دولت در مدیریت قاچاق کالا و ارز قانع نشدند، درباره استمرار تحریم‌های بانکی قانع شدند، درباره عدم موفقیت دولت در کاهش نرخ بی‌کاری در چند سال اخیر قانع نشدند، درباره رکود اقتصادی شدید چند ساله قانع نشدند و درباره افزایش روز افزون نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی قانع نشدند.

اکنون مساله ارجاع سوال‌های نمایندگان و پاسخ‌های روحانی به دستگاه قضایی مطرح است. برپایه آیین‌نامه جدید مجلس شورای اسلامی، چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهوری به سوالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال، نقض قانون یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سوال به قوه قضائیه ارسال می‌شود.

مساله ارجاع سوال از رئیس‌جمهوری به قوه قضائیه

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا سوالات از رییس جمهوری طبق آیین‌نامه به قوه قضاییه ارجاع می‌شود، گفت: «برای این موضوع معاونت تقنینی و حقوق‌دانان مجلس شورای اسلامی و کمیسیون حقوقی باید تطابق‌های لازم با قوانین مختلف را بدهند تا مشخص شود تخلف یا استنکافی صورت گرفته یا خیر. قوانینی همچون برنامه توسعه، قانون مربوط به کسب‌وکار، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مواردی دیگر باید بررسی و تطبیق داده شود و بعد جمع‌بندی به هیات رییسه ارائه گردد. اگر هیات رییسه به جمع‌بندی رسید آن را موضوع به قوه قضاییه ارجاع خواهد شد».

مجتبی ذوالنور یکی از سوال کنندگان از روحانی هم در این باره گفت که احتمالا وضعیت ارجاع سوال از رئیس جمهوری به قوه قضاییه یکشنبه آینده مشخص می‌شود.

وی در توضیح گفت: «ما بررسی می‌کنیم که عملکرد رئیس جمهور در مورد چهار سوالی که نمایندگان از پاسخ‌های آقای روحانی قانع نشدند چگونه بوده است و اگر این عملکرد مبتنی بر نقض قانون باشد سوال به قوه قضاییه ارجاع می‌شود؛ البته اگر نقض قانون صورت نگرفته باشد دلیلی برای ارجاع هم وجود ندارد».

پیش از این جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم با بیان این‌که سوال نمایندگان درباره اختیارات قانونی رئیس جمهوری است، تصریح کرد: «طبق تبصره 1 ماده 213 آیین نامه داخلی مجلس، اگر نمایندگان از پاسخهای رییس جمهور قانع نشوند و رای دهند که رئیس جمهور از اختیارات قانونی خود برای حل مشکلات جامعه استفاده نکرده و یا در برخی موارد از قانون عبور کرده، پرونده برای بررسی به قوه قضائیه ارسال می‌شود».

او افزود: «قوه قضائیه بررسی می کند که چرا رئیس جمهور از قانون عبور کرده یا چرا از اختیارات خود برای حل مشکلات جامعه استفاده نکرد».

کریمی قدوسی افزود: ما با طرح این سوالات در واقع بررسی می کنیم که آیا رئیس جمهور به وظایف قانونی خود عمل کرده یا نه؟ آیا از اختیارات خود برای حل مشکلات جامعه استفاده کرده و آیا از قانون عبور کرده و در انجام وظایف خود سستی داشته یا نه؟.