.
.
.

وزیر اقتصاد ایران برکنار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جلسه استیضاح مسعود كرباسیان وزیر اقتصاد ایران روز یکشنبه 26 اگوست (اوت) برگزار شد و در پایان نمایندگان با137 رای موافق و 121 رای مخالف به مسعود کرباسیان رای عدم اعتماد دادند.

حسین علی حاجی دلیگانی یکی از نمایندگان موافق استیضاح وزیر اقتصاد در سخنرانی خود گفت که در دوران وزارت کرباسیان قدرت خرید مردم 50 درصد کاهش یافته است.

وی که عضو کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان ایران است، در این زمینه گفت:« آقای وزیر اقتصاد در دوران وزارت شما قدرت خرید مردم 50 درصد کاهش یافته و 9 تا 18 میلیارد دلار ارز کشور به تاراج رفته و 57 تن طلا و سکه از دست رفته است».

هدایت‌الله خادمی نماینده ایذه و باغملک نیز از موافقان استیضاح وزیر اقتصاد خطاب به کرباسیان پرسید:« درست است که رئیس‌جمهور مسئول همه این مشکلات کشور است اما وزیری که از گمرکات گرفته تا بیمه و مناطق آزاد را در اختیار مدیریت دارد از او نپرسیم از که بپرسیم؟او همچنین کرباسیان را به اعطای رانت متهم کرد و گفت: «جوانان این کشور بیکار و بدبخت و افسرده هستند. جناب آقای ایکس درخواست یک خودروی سانتافه از شما می کند و شما همان روز خودروی 300 میلیونی را 100 میلیون به او تخفیف دادید.»

سید هادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس هم با انتقاد از وزیر اقتصاد گفت:«لباس اقتصاد به تن کرباسیان نمی آید و این وزارت‌خانه توان هماهنگی تیم اقتصادی دولت را ندارد.»

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد پس از سخنرانی موافقان استیضاح وی گفت: «مشکلات اقتصادی به عمر یک قرن را نمی‌توانم در یک سال حل کنم.»

او گفت که می‌پذیرد از ابتدای بهار اقتصاد ایران تحت تاثیر اثرات روانی تحریم دچار نوسان شده اما «این به معنی آن نیست که اقتصاد کلا ناکارامد شده است.»

کرباسیان همچنین ریشه تلاطم موجود در اقتصاد ایران «نه صرفا مربوط به ساختار اقتصادی داخل کشور بلکه متاثر از بدعهدی» قدرت‌های جهانی دانست».