آمریکا: رونمایی از جنگنده کوثر در ایران فریبکاری است؛ این یک جنگنده قدیمی آمریکایی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تیم ارتباطات سایبری در وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه 22 اوت در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، ایران را به دروغ پردازی درباره جنگنده جدیدی که از آن رونمایی کرده، متهم کرد.

در این توئیت نوشته شده است: «به نظر مسئولان نظام (ایران)، درکی کافی از میزان پیشرفت صنعت هواپیما سازی ندارند. هواپیمای آن‌ها تا حدود زیادی شبیه جنگنده‌ای است که ایالات متحده چند دهه پیش تولید کرد و ایران، ناوگانی قدیمی از آن دارد. اما فریب، ابزار اصلی آن‌ها است».

Advertisement

سه‌شنبه ایران از جنگنده‌ای رونمایی کرد که مدعی شد ساخت محلی است. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در مراسم رونمایی از این جنگنده گفت، تنها هدف از توان نظامی، ایجاد مانعی در برابر دشمنان و برقراری صلح دائم است.

تصاویر تلویزیونی روحانی را نشان داد که در کابین خلبان جنگنده نشسته و پس از آن فرمان پرواز آن را صادر کرد.

رسانه‌های رسمی مدعی شدند که این هواپیمای، به سامانه‌های الکترونیکی پیشرفته و رادارهای چند کاربری مجهز است.

از سویی اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل هم درباره این‌که هواپیما به طور کامل ایرانی ساز باشد، تشکیک کرد. او در این باره گفت: «آن‌ها به دلیل تحریم‌های آمریکا زیر فشار هستند و به همین دلیل، داستان سرایی می‌کنند. در عین حال بهتر است فعالیت‌هایت‌هایشان را دستکم نگرفت».

عوفیر جندلمن سخنگوی دولت اسرائیل هم توئیتی در این باره منتشر کرد و نوشت: «نظام ایران از هواپیمای کوثر رونمایی کرد و مدعی شد این نخستین هواپیمای جنگی صد در صد ساخت محلی است. اما من به سرعت مطمئن شدم که این هواپیمای بسیار قدیمی آمریکایی از نوع اف-5 است».

انتظار می‌رود ماه نوامبر آینده، آمریکا بسته جدیدی از تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند که شامل صنعت نفت و بانک مرکزی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم