.
.
.

بخشی از سخنرانی خامنه‌ای که در آن مسئولیت برجام رو پذیرفته بود از رسانه‌های ایران حذف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آن‌گونه که گزارش‌ها حکایت می‌کند، بخش‌هایی از سخنرانی روز دوشنبه 13 اوت علی خامنه‌ای رهبر ایران، از خروجی سایت‌ها و خبرگزاری‌های رسمی حذف شده است؛ اقدامی که دلیلش اعلام نشده است.

بخش حذف شده مربوط به توافق هسته‌ای با غرب موسوم به برجام است که در آن خامنه‌ای به صراحت در آن اعلام مسئولیت کرده است.

در سایت‌ها آمده بود که خامنه‌ای گفته است: «مذاکرات برجام اشتباه بود. در موضوع مذاکرات بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌شده هم عبور کردند. رییس‌جمهور اعتراف کرد اگر محدودیت‌های شما نبود ما امتیازات بیشتری می‌دادیم».

صالح کاهانی که گفته می‌شود در مراسم حضور داشته نیز این بخش از سخنان خامنه‌ای را توئیت کرده و نوشته بود: «رهبر انقلاب صبح امروز: در موضوع اصرار آقایان اجازه تجربه (با کنایه خنده حضار) را دادم …. که البته از خطوط قرمز معین شده هم عبور کردند!… رئیس جمهور اعتراف کرد اگر محدودیت های شما نبود ما امتیازات بیشتری می‌دادیم». این توئیت هم اما ساعاتی پس از انتشار حذف شد.

هنوز مراجع رسمی در این باره اظهار نظر نکرده‌اند. اما مخالفان توافق هسته‌ای در ایران، همواره به دولت حسن روحانی حمله‌ور شده و به نقش روحانی در این باره اشاره‌ای نمی‌کنند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از ابتدا مخالف این توافق بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین این کشور متعقد شد. از این رو ترامپ ماه مه گذشته خروج یک جانبه آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

برپایه این توافق که حاصل مذاکره آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با تهران بود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه تعلیق شد.
پس از اعلام خروج از برجام، ایالات متحده آمریکا صبح سه‌شنبه، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.