.
.
.

تصویری...وزیر نروژی درپی سفر به ایران مجبور به استعفا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پر ساندبرگ، وزیر شیلات نروژ بعد از ظهر روز دوشنبه از سمت خود استعفا می دهد. این خبر از سوی روزنامه نروژی «Aftenposten» به نقل از یک منبع ناشناس اعلام شد.

این وزیر در ژوئیه سال 2018 میلادی به همراه بهاره لتنس، دوست دختر ایرانی تبارش سفری شخصی به ایران برای گذراندن تعطیلات داشت.

طبق این گزارش دلیل استعفای این وزیر، انتقاداتی بوده که به او به دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌های امنیتی در جریان سفرش به ایران وارد شده است.


پر ساندبرگ، عضو حزب راستگرای «پیشرفت» در نروژ که خواستار سخت‌گیری در قوانینی مهاجرت و تطبیق بیشتر مهاجران با جامعۀ نروژ است، در ژوئیه سال 2018 میلادی به همراه «بهاره لتنس»، دوست دختر ایرانی تبارش سفری شخصی به ایران برای گذراندن تعطیلات داشت.

به گزارش عصر ایران، به نقل از منابع رسانه‌ای اروپا، دولت نروژ گفته است که او برای انجام این سفر پروتکل‌های امنیتی را رعایت نکرده است؛ از جمله اینکه خلاف مقررات تعیین شده از سوی دفتر نخست‌وزیر نروژ، سفر خود به ایران را در زمان لازم به این دفتر اطلاع نداده است. بر اساس مقررات نروژ همۀ وزرا موظف هستند پیش از سفر به هر نقطه از دنیا، موضوع را به دفتر نخست‌وزیری اطلاع دهند اما آقای ساندبرگ دو روز پس از ورود به ایران این موضوع را خبر داده است.

دیگر اینکه او در جریان این سفر، تلفن همراه دولتی خود را به همراه داشت. این موضوع از آن جهت چالش برانگیز است که از نظر سرویس امنیتی نروژ، ایران در کنار چین و روسیه کشوری با ریسک بالا محسوب می‌شود و کنترل شدیدی بر وسایل مخابراتی و الکترونیکی دارد. ساندبرگ پیش از این در سفر به چین در ماه مه نیز تلفن کاری خود را به همراه داشت.

ساندبرگ اشتباهات خود را پذیرفته و در پاسخ به پرسشهای روزنامۀ نروژی «Verdens Gang» اعلام کرده است که بر اهمیت رعایت قوانین ایمنی سفر واقف است و از اشتباهاتی که مرتکب شده، درس گرفته است.


اگرچه ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ نسبت به نقض قوانین سفر اعضای کابینه به ساندبرگ هشدار داد اما اعلام کرد که با وجود نقض این مقررات، همچنان به پر ساندبرگ اعتماد کامل دارد.

با این وجود برخی از مقامات نروژ از جمله کل گراندهاگن، رئیس پیشین سرویس اطلاعات نظامی این کشور بر این باورند که به احتمال زیاد تلفن دولتی آقای ساندبرگ در ایران هک شده است و بر این اساس خواستار استعفای او شده‌اند.

گراندهاگن می‌گوید: «ایران یکی از سه کشوری است که هم از سوی سازمان امنیت داخلی نروژ (Politiets Sikkerhetstjeneste) و هم سرویس اطلاعات این کشور یک تهدید امنیتی محسوب می‌شود. ایران یک کشور مشکل آفرین در منطقۀ خاورمیانه است و من باور دارم که تلفن همراه او هک شده است.»


علاوه بر انتقاداتی که از سوی دستگاه اجرایی و امنیتی به بی‌احتیاطی‌های آقای ساندبرگ وارد شده، برخی از ایرانیان ساکن نروژ از به این سفر بویژه تعریف‌هایی که او از ایران داشته، انتقاد کرده‌اند.

این افراد ادعا کرده اند «نباید با وجود نقض گستردۀ حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و محدودیتهای زنان در ایران، این کشور را امن و آزاد توصیف کرد».


بنا بر اعلام سایت «زیر آسمان نروژ» آقای ساندبرگ در صفحه فیسبوک خود به این انتقادات پاسخ داده و اعلام کرده است: «من در تعطیلاتی بوده ام که مردم، کشور و فرهنگ را از نزدیک دیدم و تجربه کردم و اینها نتایج من از این سفر هستند: ایران کشوری بزرگ با مردمی بزرگ است اما شوربختانه آنها حکومت و نهاد قدرتی دارند که کاملا با ارزش‌های من ناسازگار است. من معتقد به روشن فکری هستم و من مردم ایران را باور دارم. من باور دارم که ارزش‌های من و ارزشهای حزب "پیشرفت" نروژ در ایران نیز پیروز خواهند شد اما برای آن باید ابتدا مردم ایران را باور کرد».