.
.
.

رهبر ایران دولت را مقصر اصلی کاهش ارزش ریال دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران روز دوشنبه در دیدار با جمعی از قشرهای مختلف مردم، گفته است، عامل کاهش ارزش ریال خارجی نیست بلکه این عامل داخلی است.

به گزارش ایسنا، آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با جمعی از مردم این کشور گفت کاهش ارزش پول ملی از مشکلات کنونی اقتصاد این کشور است.

رهبر ایران، در این دیدار با اذعان به این مساله که مردم مشکلات معیشتی امروز را احساس می کنند، گفت:«یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند و این گرانی مواد غذایی و مسکن و... روی مردم فشار می‌آورد. وقتی قیمت ریال این‌جور پایین می‌آید، آن کارمند روزمزد است که برایش چیزی نمی‌ماند».

وی تحریم ها را دلیل اصلی سقوط ارزش ریال ندانست و توضیح داد: «کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر این مسئله متفقند که عامل این مسئله خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد اما عمده‌ی تأثیر مربوط به عملکردهاست. اگر عملکردها بهتر و باتدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد».

رهبر ایران ضمن انتقاد از عملکرد دولت در مدیریت بحران ارزی گفت: «مثلاً در همین قضیه‌ی ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند. این مشکل، مربوط به نحوه‌ی مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است. وقتی ارز و سکه را به‌صورت غلط توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد: یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، درحالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد؛ نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده است.»

خامنه‌ای درباره مقابله با "مفسدان اقتصادی" اظهار داشت: «فساد یک اژدهای هفت‌سر است که باید به‌طور کامل با آن مقابله شود. این را بدانید بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد. راه‌های فساد را باید بست. در همین قضیه‌ی ارز و سکه، اگر مقابله با فساد بود، راه فساد بسته می‌شد».

رهبر ایران همچنین درباره رابطه با آمریکا گفت: «امروز اینکه دشمن و یک عده آدم پست داخلی در فلان مطبوعه و سایت اینترنتی اینجور تبلیغ کنند که کشور به بن بست رسیده و راهی جز پناه بردن به فلان شیطان بزرگ نداریم، این خباثت است».

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت:«اما بعضی افراطی حرف می‌زنند و می‌گویند همه فاسدند و از تعبیر فساد سیستمی استفاده میکنند؛ این‌جوری نیست. درست است فساد کمش هم زیاد است. اما افراط و تفریط در همه‌ی زمینه‌ها غلط است».

اظهارات آیت الله خامنه‌ای و اعطای دستور مبارزه با فساد پس آن صورت می گیرد که رسانه‌های داخلی و خارجی و برخی شخصیت‌های داخل پارلمان از انتشار فساد در نهادهای دولتی خبر می دهند.