.
.
.

خامنه‌ای: مذاکره با آمریکا ممنوع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه 13 اوت، مذاکره با ایالات متحده را به ضرر ایران و «ممنوع» اعلام کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، خامنه‌ای دوشنبه در دیدار با حاضرانی از استان‌های مختلف ایران، با اشاره به مساله مذاکره با ایالات متحده گفت: «آمریکایی‌ها به علت وجود استدلال‌های دقیق، تجربه گذشته و ضررهای فراوان مذاکره با یک رژیم متقلب و زورگو مذاکره نمی‌کنیم و در پرتو وحدت و همدلی مردم و مسئولان، این مرحله را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت».

ماه گذشته، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، پیشنهاد بدون پیش شرط با مقام‌های ایرانی را مطرح کرد. این پیشنهاد پس از آن ارائه شد که ترامپ، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با تهران (برجام) و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد. آغاز بسته نخست تحریم‌ها علیه ایران از هفته پیش آغاز شد.

جنگی با آمریکا روی نخواهد داد

خامنه‌ای، احتمال روی دادن جنگ با آمریکا را هم رد کرد و گفت: « تأکید می کنیم جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد».

خامنه‌ای افزود: «البته آن‌ها مساله جنگ را صریحا مطرح نمی‌کنند اما درصددند با اشاره و کنایه، «شبح جنگ» را ایجاد و بزرگ کنند تا ملت ایران و یا ترسوها را بترسانند».

او تاکید کرد: «جنگی رخ نخواهد داد چرا که ما مثل گذشته هیچ وقت شروع کننده جنگ نخواهیم بود و آمریکایی‌ها هم حمله را آغاز نمی کنند، چون می‌دانند که صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد، زیرا جمهوری اسلامی و ملت ایران ثابت کرده‌اند به هر متعرّضی، ضربه بزرگ‌تری وارد خواهد کرد».

پیشنهاد آمریکا برای مذاکره

رهبر ایران به پیشنهاد ایالات متحده برای مذاکره با ایران هم اشاره کرد و آن را بازی دانست. او در این باره گفت: «آن‌ها البته در این موضوع براساس یک بازی و روش پیش پا افتاده و بی ارزش سیاسی عمل می‌کنند؛ یک نفر می‌گوید بدون پیش شرط، نفر دیگر پیش شرط می‌گذارد».

خامنه‌ای برای نظر خود درباره مذاکره نکردن با آمریکا گفت: «آن‌ها اولاً اهداف اصلی را کاملاً مشخص می‌کنند. البته همه این اهداف را اعلام نمی‌کنند اما در طول مذاکرات با دبه و چانه زنی، همه اهداف را پیگیری می‌کنند. نکته دوم اینکه آمریکایی‌ها از این اهداف اصلی یک قدم عقب نمی‌نشیند».

او افزود: «آمریکایی‌ها در مذاکرات، با الفاظ ظاهراً اطمینان‌بخش فقط وعده می‌دهند اما از طرف مقابل امتیازات نقد می‌خواهند و وعده نمی‌پذیرند».

شرط مذاکره با آمریکا

خامنه‌ای در ادامه با اشاره به مذاکره با آمریکا در ماجرای توافق هسته‌ای گفت: «آن‌ها پس از مذاکرات نیز به راحتی زیر وعده ها می‌زنند و به آنها عمل نمی‌کنند».

او با بیان این‌که «به کدام دلیل باید با رژیم زورگوی متقلبی که این‌گونه مذاکره می‌کند، پشت میز گفت‌وگو نشست؟» گفت: «نمونه واضح نتیجه مذاکره با آمریکا برشمردند که البته برخی خطوط قرمز تعیین شده در آن رعایت نشد».

او شرط مذاکره با آمریکا را این‌گونه بیان کرد: «ما فقط وقتی می توانیم وارد بازی خطرناک مذاکره با امریکا شویم که از لحاظ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی به اقتدار مورد نظرمان برسیم و فشارها و هوچی گری‌های او نتواند در ما تأثیر بگذارد اما در حال حاضر مذاکره قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود و ممنوع است».

رهبر ایران تاکید کرد: «حتی اگر به فرض محال قرار بود با آمریکایی‌ها مذاکره‌ای کنیم قطعاً با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی‌کردیم».