.
.
.

ظریف از تلاش عمان و سوئیس برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شماره روز چهارشنبه 8 اوت روزنامه دولتی ایران، از تلاش عمان و سوئیس برای میانجی‌گری میان تهران و واشینگتن خبر داد.

در این مصاحبه، ظریف با اشاره به برخی گزارش‌های منتشر شده از در جریان بودن مذاکراتی میان ایران و آمریکا، گفت که چنین مذاکراتی وجود ندارد. او افزود: «حتما پیمام‌هایی از سوی کشورها برای میانجی‌گری مطرح می‌شود».

وزیر امور خارجه ایران در این باره افزود: «سفارت سوئیس به عنوان کشور حافظ منافع آمریکا در ایران پیام‌هایی را همیشه و در طول 39 سال گذشته رد و بدل کرده و هنوز هم این کار را انجام می‌دهد. وقتی دو کشور رابطه رسمی ندارند، طرح این پیشنهادها طبیعی است».
او ادامه داد: حتما کشورهای منطقه مخصوصا آن‌ها که از درایتی مانند عمان برخوردارند دوست ندارند شرایط کنونی را ببینند و دوست دارند اقدامی کنند که مانع از شدت گرفتن بحران شوند».

ظریف تاکید کرد: «حالا اگر کسی برود به آمریکایی‌ها بگوید که درایت پیشه کنند، حتما کسی با آن‌ها مخالفت نخواهد کرد، اما این‌که گفت‌و‌گوهای مستقیمی بین ایران و آمریکا جریان دارد یا این‌که پیام‌هایی در این زمینه رد و بدل شده است، تا جایی که من اطلاع دارم چنین اتفاقی نیفتاده و فکر می‌کنم اطلاعات من هم خیلی بد نباشد».

این سخنان یک روز پس از آن منتشر می‌شود که آمریکا اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که از ابتدا با توافق هسته‌ای (برجام) منعقد شده در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما مخالف بود، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق اعلام کرد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به حال تعلیق در آمد.

برپایه بیانیه‌ای که پیشتر وزارت خزانه‎داری آمریکا منتشر کرده، این تحریم‌ها که پیشتر در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و پیش از توافق هسته‌ای (برجام) اجرا می‌شد، بخش‌های متعددی از جمله دسترسی دولت ایران به دلار، تجارت طلا، خرید و دسترسی به برخی فلزات چون آلومینیوم و فولاد را در بر می‌گیرد.

در این مرحله، بار دیگر تحریم مبادله و خرید و فروش ریال و همچنین خرید یا تسهیلات در رابطه با استقراض دولتی باز خواهد گشت. صنعت خودرو سازی، از دیگر بخش‌هایی است که در این دور تحریم می‌شود.

در بسته تحریمی، برخی مجوزهایی که دولت آمریکا پس از توافق هسته‌ای (برجام) صادر کرده بود، بی‌اثر می‌شود. مجوز واردات اجناس ایرانی مانند فرش و مواد خوراکی به آمریکا و همچنین خرید هواپیماهای مسافربری و قطعات یدکی از جمله این مجوزها است.

در صورت تغییر نکردن شرایط، نوامبر آینده، اجرای بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران آغاز می‌شود که بخش‌هایی از جمله نفت و انرژی، بیمه نفتکش‌ها و تبادلات بانک مرکزی ایرانرا هدف قرار خواهد داد.