.
.
.

دادستان تهران «متخلفان در واردات کالا» را به اعدام تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران چهارشنبه 8 اوت، کسانی را که «متخلفان در واردات کالا» نامید، به اعدام تهدید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، دولت‌آبادی در کنفرانسی خبری، به شرکت‌های تجاری نسبت به عمل نکردن به تعهدات‌شان هشدار داد. او گفت: «چنان‌چه شرکت‌هایی که از دولت ارز 4200 تومانی دریافت کرده‌اند، نسبت به واردات کالا اقدام نکنند، یا کالاهای وارداتی را به نرخ آزاد بفروشند، به اخلال در نظام اقتصادی متهم خواهند شد».

دلار 4200 تومان ارز دولتی است که بانک مرکزی ایران برای واردات کالاهای اساسی در اختیار وزارت‌خانه‌ها و برخی شرکت‌ها قرار می‌دهد.

دادستان تهران در کنفرانس خبری خود با استناد به قانون «مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی» گفت: « عملکرد این افراد اقدامی مجرمانه تلقی شده و مجازات آن، پنج تا بیست سال حبس، ضبط اموال حاصل از اعمال مجرمانه و بیست تا هفتاد و چهار ضربه شلاق در انظار عمومی است».

جعفری دولت آبادی همچنین اضافه کرد: «چنان‌چه این اقدامات در چهارچوب اتهام افساد فی‌الارض باشد، در صورت اثبات اتهام متهم با مجازات اعدام مواجه خواهد شد».

اجرای بسته ارزی جدید دولت ایران از روز سه‌شنبه 7 اوت آغاز شد. بر این پایه ارز دولتی 4200 تومانی تنها برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد در غیر این صورت درخواست کنندگان باید از بازار آزاد ارز تهیه کنند.

این اقدام تلاشی از سوی دولت ایران برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز است که در ماه‌های اخیر شاهد التهاب بی‌سابقه‌ای بود. قیمت دلار در هفته‌های اخیر در بازار آزاد ایران به حدود 12 هزار تومان رسید. با ارائه بسته جدید ارزی، در دو روز گذشته، دلار از 800 تا 9400 تومان معامله شد. این بدان معنا است که نوسانات شدید ارزی همچنان در بازار ایران ادامه دارد.