.
.
.

یک کُرد ایرانی جایزه جهانی ریاضی را به «40 میلیون همتبارش» تقدیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک کُرد ایرانی که سال‌ها پیش به بریتانیا پناهنده شده بود، برنده بزرگترین جایزه جهانی ریاضی شد و این جایزه را به «40 میلیون همتبارش» تقدیم کرد.

کوچر بیرکار، استاد ریاضی دانشگاه کمبریج است و به عنوان یکی از چهار برنده جایز «فیلدز» برگزیده شد. این جایزه معتبرترین جایزه ریاضی جهان است.

نام بیرکار و سه برنده دیگر این جایزه روز چهارشنبه اول آگوست 2018 در شهر ریودوژانیروی برزیل اعلام شد. این ریاضیدان کُرد پس از اعلام نامش گفت: « امیدوارم این خبر لبخند به چهره 40 میلیون مردم کُرد بیاورد.»

علاوه بر کوچار بیرکار، پیتر شولتز، استاد دانشگاه بن آلمان، آلسیو فیگالی، ریاضیدان ایتالیایی، و آکشای وِنکاتش، استاد استرالیایی در دانشگاه استنفورد نیز برنده این جایزه شدند و هر کدام مبلغ 15 هزار دلار کانادا به عنوان جایزه دریافت کردند.

در دوره پیشین این جایزه مریم میرزاخانی ریاضیدان فقید ایرانی و استاد دانشگاه استفورد یکی از برندگان جایزه فیلدز بود. وی درپی بیماری سرطان درگذشت.

کوچر بیرکار متولد شهرستان مریوان استان کردستان است و هنگام تحصیل در مقطع کارشناسی به بریتانیا سفر کرد و درخواست پناهندگی داد. او پیش از برنده جوایز بنیاد ریاضی پاریس، جایزه لورهولم و جایزه مور برای مقاله پژوهشی شده بود.