.
.
.

سوال 80 نماینده مجلس ایران از روحانی در 5 محور اعلام وصول شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سوال 80 نماینده مجلس شورای اسلامی ایران از حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور در پنج محودر اعلاو وصول شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، علی لاریجانی رئیس مجلس ایران چهارشنبه 1 اوت، اعلام وصول سوال 80 نماینده از روحانی را قرآئت کرد.

لاریجانی گفت: «قبلا 92 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای سوال از رئیس جمهوری را به هیات رئیسه ارائه کردند که به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد. کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان رییس جمهوری این موضوع را بررسی کرد که در نهایت 80 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای این سوال باقی مانده است، یعنی بیش از یک چهارم از نمایندگان تقاضای سوال از رییس جمهور را دارند».

لاریجانی به بیان این که این این سوال با پنج محور اعلام وصول می‌شود، به گزارش کمیسیون اقتصادی محلس اشاره کرد و گفت: «این پنج محور شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است».

او افزود: «رئیس جمهوری موظف است طبق ماده 213 آیین‌نامه، حداکثر تا مدت یک ماه برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند».

این در حالی است که حسینعلی حاجی دیلگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه، با بیان این‌که این طرح در جلسه روز سه‌شنبه 31 ژوئیه تهیه شده، گفته بود: «نمایندگانی از فراکسیونه‌ای امید، مستقلین و ولایی این طرح را تهیه کرده و در حال جمع آوری امضاء برای آن هستند».

وی با اشاره به این‌که طرح مذکور به امضای جمعی از نمایندگان رسیده، افزود: «این طرح 10 محور اصلی دارد».

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ایران، افزایش بی رویه قیمت‌ها را یکی از محورهای اصلی این استیضاح ذکر کرد و افزود: «عدم مدیریت بازار ارز، افزایش شدید قیمت سکه و طلا، گرانی افسارگسیخته کالاهای اساسی مردم، بی‌ثباتی اقتصادی و فساد در واردات کالاها، از محورهای این استیضاح است».

ماه گذشته در پی افزایش ناگهانی قیمت دلار، بازار تهران هم شاهد اعتصاب و اعتراض بازاریان بود.

با وجود کنترل قیمت دلار برای چند هفته، طی روزهای گذشته اما بار دیگر نرخ دلار در ایران سیری صعودی به خود گرفت و به 11900 تومان رسید. بدین ترتیب واحد رسمی پول ایران تنها در دو روز حدود 18 درصد از ارزش خود را از دست داد. البته در ساعت‌های بعد از ظهر بار دیگر قیمت دلار کاهش یافت و به حدود 10200 تومان رسید.

سقوط ارزش واحد پول ایران باعث تشدید تورم و کاهش قدرت خرید مردم شده است.

ماه‌های دسامبر و ژانویه گذشته، اکثر شهرهای ایران شاهد تظاهرات گسترده در اعتراض به وضعیت معیشیتی بود که به اعتراض‌های دی ماه شهرت یافت.