فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ریال ایران تنها در دو روز 18% ارزش خود را از دست داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ارزش ریال ایران روز سه‌شنبه 31 ژوئیه هم به سیر نزولی خود در برابر دلار آمریکا ادامه داد به گونه‌ای که طی تنها دو روز، 18 درصد از قیمت خود را از دست داد.

  از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، ریال ایران دو سوم ارزش خود را از دست داده است.

  به گزارش رسانه‌های ایرانی، هر دلار در بازار آزاد ایران ایران صبح سه‌شنبه 119000 ریال یا به عبارتی 11900 تومان فروخته شد. این در حالی است که روز یکشنبه نرخ هر دلار در بازار آزاد ایران 100000 ریال یا همان 10000 تومان بود.

  اول ژانویه 2018 قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران، 42900 ریال بود.

  به دنبال این بحران مالی شدید، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران هفته گذشته ناصر همتی را جانشین ولی‌الله سیف در ریاست بانک مرکزی کرد.

  بانک مرکزی ایران دوشنبه، نوسانات ارزی در ایران را نتیجه «توطئه دشمنان» دانست و متعهد به «برداشتن گام‌هایی در روزهای آینده برای مقابل با کاهش ارزش ریال» شد.

  دولت ایران آوریل گذشته با تک نرخی اعلام کردن نرخ ارز، قیمت هر دلار را 42000 ریال اعلام و تهدید به دلالان ارزی در بازار سیاه کرد. اما بانک‌ها ارز کافی با این قیمت در اختیار مشتریان قرار ندادند، مساله‌ای که باعث شد دولت از موضع خود کوتاه بیاید.

  این بحران در بازارهای مالی ایران در حالی است که هنوز تحریم‌های ایالات متحده علیه این کشور آغاز نشده است. آمریکا از توافق هسته‌ای با تهران (برجام) که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشورت علیق شد، خارج شده است؛ از این رو قرار است که تحریم‌های واشیگتن علیه تهران از سر گرفته شود. این تحریم‌ها شرکت‌هایی را هم در بر می‌گیرد که اقدام به معامله با ایران می‌کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران