فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روحانی: ایران نمی‌خواهد مشکلی برای آب‌راه‌های جهانی ایجاد شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران سه‌شنبه 31 ژوئیه گفت که ایران نمی‌خواهد مشکلی برای آب‌راه‌های جهانی ایجاد شود.

  این سخنان روحانی پس از آن ایراد می‌شود که برخی از مسئولان سیاسی و نظامی ایرانی، تهدید به بستن تنگه هرمز کرده بودند.

  این تهدیدها پس از آن بیان شد که حسن روحانی در سخنانی گفته بود: « آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن‌ها معنی این حرف را نمی‌فهمند؛ چرا که این اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید».

  اکنون روحانی هنگام دریافت استوارنامه رابرت مک‌ایر سفیر جدید بریتانیا در تهران گفت: « جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال تنش در منطقه نبوده و نمی‌خواهد مشکلی در آبراه‌های جهانی ایجاد شود، اما هیچگاه از حق خود در صادرات نفت نیز، به راحتی نمی‌گذرد».

  روحانی با انتقاد از آن‌چه «عدم اجرای کامل برجام در بخش‌های تجاری و اقتصادی و روابط بانکی از سوی برخی از اعضا» نامید، افزود: «جمهوری اسلامی ایران همواره برای توسعه مناسبات و حسن رابطه با کشورهای اروپایی آماده است و اکنون پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، در فرصت محدود باقیمانده توپ در زمین اروپا قرار دارد».

  ترامپ ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شد.

  دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

  گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بودند. دیگر کشورها خواستار ابقای توافق هستند اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا تاب بیاورند، از این رو در ماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی که پس از برجام قراردادهایی با ایران امضا کرده بودند، از بازار این کشور خارج شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران