فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: مذاکره با آمریکا نباید تابو باشد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت که «نباید مذاکره به تابویی در مناسبات ایران و آمریکا تبدیل شود».

  به گزارش روزنامه دنیایی اقتصاد، فلاحت پیشه سه‌شنبه 13 ژوئیه در با اشاره به اعلام آمادگی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایران برای دیدار بدون یپش‌شرط با مقام‌های ایرانی گفت: «ترامپ به خوبی می‌داند که توان مدیریت جنگ با ایران را ندارد اما در عین حال حتی از درک توان و جذابیت‌های اقتصادی و تجاری ایران نیز عاجز است».

  روز دوشنبه ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود: «چگونه می‌توان تنش‌ها با ایران را کاهش داد و آیا آماده هستید با حسن روحانی رویس‌جمهوری ایران دیدار کنید؟» گفت: «با هر کس که باشد دیدار می‌کنم، من به دیدارها و مذکرات به ویژه هنگامی که خطر جنگ وجود داشته باشد ایمان داریم».

  او ادامه داد: «البته که حاضرم با آن‌ها دیدار کنم، هروقت آن‌ها بخواهند، نمی‌دانم آن‌ها آماده هستند یا نه. هیچ پیش‌شرطی هم نداریم، هر وقت آن‌ها بخواهند، هم برای آن‌ها خوب است هم برای دنیا».

  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با اشاره به اینکه دو طرف ایران و آمریکا راهبردی برای جنگ ندارند، تاکید کرد: «از طرف دیگر به دلیل بی‌اعتمادی تاریخی، کانال‌های دیپلماسی میان دو کشور نیز صعب العبور شده است».

  مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه، با اشاره به اعلام آمادگی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کشورش برای دیدار با مقام‌های ایرانی، شرط‌هایی برای چنین دیداری مطرح کرد.

  پمپئو در مصاحبه با شبکه خبری CNBC گفت: «ما پیشتر هم گفته بودیم، رئیس‌جمهوری با هدف حل مشکلات، خواستار برگزاری این دیدارها است».

  بنا بر این گزارش، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «اگر ایرانی‌ها تعهد نشان بدهند که می‌توانند تغییرات اساسی در رفتار با مردمشان داشته باشند، رفتارهای بد خود را کاهش داده و وارد توافقی واقعی در حوزه منع گسترش تسلیحات هسته‌ای شوند، آن‌گاه می‌توان برای گفت‌وگو آماده شد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران