فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دولت ایران در پی تقویت مبادلات مرزی با همسایگان برای کاهش فشار تحریم‌های آمریکا است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هم‌زمان با نزدیک شدن زمان از سر گیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به نظر می‌رسد تهران در پی افزایش مبادلات مرزی برای کاهش تاثیر این تحریم‌ها بر اقتصاد کشور است.

  در همین زمینه اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، از استانداران این کشور خواست مبادلات مرزی را با کشورهای همسایه تقویت کنند.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، جهانگیری سه‌شنبه 31 ژوئیه با حضور در استان کرمانشاه واقع در غرب ایران، از استانداران به ویژه استان‌های مرزی کشورش خواست «تمامی ابزارها را به کار گرفته تا برنامه‌های آمریکا برای تحریم ایران به زمین بخورد».

  جهانگیری در سخنان خود، یکی از راه‌های مقابله با این تحریم‌ها را «تقویت مرزها و تامین کالاها و نیازهای مردم از طریق مبادلات مرزی» عنوان کرد.

  دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا چند روز دیگر آغاز خواهد شد. از این رو جهانگیری خواستار وفاق ملی، هماهنگی مردم و مسئولان و کنار گذاشتن اختلافات قومی و مذهبی برای مقابله با این تحریم‌ها شد.

  وی در ادامه گفت: «فشارهایی که آمریکا می‌خواهد بیاورد و اقتصاد ما را زمین بزند اگر مردم در کنار هم باشند، مسئولان و مردم هماهنگ باشند و تفاوت‌های مذهبی و قومی را کنار بگذاریم دولت قادر است مشکلات را پشت سر بگذارد اما امان از زمانی که مسئولی نخواهد کار کند و امان از مسئولانی که کاربلد نباشند و انگیزه کار کردن نداشته باشند».

  جهانگیری در ادامه بر ضرورت فعال سازی پروژه‌های اقتصادی و توسعه منطقه آزاد قصر شیرین و تحویل آن به یکی از قطب‌های صنعتی آینده ایران تاکید کرد.

  وی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در شرایط جدید اقتصادی آمریکا در پی آن است که حمل و نقل کالاها و پول را بر روی ایران ببندد و مانع از فروش نفت آن شود، طرح‌های دولت خود برای دور زدن تحریم‌ها و مقابله با فشارهای آمریکا را عنوان کرد و گفت: «ما باید تمام ابزارهایمان را به کار بگیریم که برنامه‌های آنان به جایی نرسد و در این زمینه یکی از راه‌ها این است که از مرزهایمان استفاده کنیم و استانداران در این زمینه موظفند مرزهای ما با سایر کشورها را تقویت کنند و ببینند که از هر مرزی چقدر کالاها و نیازهایی را می‌توانند برای مردم از طریق مبادلات تامین کنند چرا که ما کشور بزرگی هستیم و با کشورهای متعددی هم مرز هستیم و اینطور نیست که یک کشور کوچک باشیم و آمریکا بخواهد با ما این‌گونه رفتار کند».

  ترامپ ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شد.

  دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر بیگرد.

  مقام‌های آمریکایی می‌گویند که می‌خواهند صادرات نفت ایران و مبادلات مالی با این کشور را به صفر برسانند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران