.
.
.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس ايران: اگر نظام تصمیم بگیرد با آمریکا مذاکره می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در مورد تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا و احتمال مذاکره بین این دو کشور گفته است كه كشور متبوعش همواره اهل مذاکره بوده‌ است و نمونه آن مذاکرات برنامه هسته‎ای بود.

وی گفت دولت‌های ایران دوازده سال مذاکرات هسته‌ای را طی کردند. نماینده تهران آمریکایی‌ها را به عهدشکنی و عملکرد مخالف وعده‌های و رویه‌های دیپلماسی متهم کرد.

این نماینده گفته است که اگر آمریکایی‌ها در حال حاضر خواهان مذاکره با ایران هستند باید شرایط این کشور را بپذیرند.

نعمتی تاکید کرد: «اینکه ما با آمریکا پای میز مذاکره می رویم تصمیمی است که نظام باید بگیرد که مجموعه حاکمیت باید به این نتیجه برسند و اگر به نتیجه برسند که باید مذاکره ای انجام شود قطعا انجام می شود».

به گزارش عصر ایران،این نماینده در بخشی از سخنان خود گفت:«اینکه آمریکایی‌ها بخواهند در مذاکرات حرف خودشان را بزنند و بعد از توافق زیر همه چیز بزنند مناقشاتی است که وجود دارد چراکه آنها پایبند به مذاکرات نیستند» .

نعمتی افزود:«مذاکرات در موضوعات مختلف ممکن است انجام شود اما کسی این اجازه را به آنها نمی دهد که راجع به موضوعاتی که جز ارکان امنیت ملی ماست صحبت کنند».

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از تئافق هسته‌ای ایران تنش میان واشینگتن و تهران به شدت بالا گرفت واشینگتن تهران را به دخالت در منطقه و هدایت جنگ‌های فرقه‌ای در منطقه و برهم زدن ثبات و استقرار منطقه متهم می‌کند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه 25 ژوئیه در جلسه‌ای در کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده با اشاره به مسائل داخلی ایران گفت: «ساختار اقتصادی ایران به روشنی نمی‌تواند پاسخگوی مردم این کشور باشد».

او در این باره افزود: «سیاست رژیم ایران برای دامن زدن به ترور از طریق حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه در عراق و در یمن، سوء قصد در خارج و حمایت از بشار اسد، هزینه‌بر و گران است».

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «فکر می‌کنم مردم ایران در حال درک این مهم هستند که این مدل الگویی نیست که آنها می‌خواهند و توسعه‌طلبی مطلوب قاسم سلیمانی و رهبر چیزی نیست که آنها به دنبال آن باشند».

او گفت: «به نظرم ما داریم تبعات اقتصادی این سیاست‌ها را می‌بینیم، ضمن این که بالا رفتن شناخت مردم از حکومت، به تصمیم اساسی که مردم ایران در نهایت باید بگیرند منتهی می‌شود».