.
.
.

تلاش ترامپ برای تشکیل «ناتو عربی» جهت مقابله با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا بر اعلام رسانه‌ها به نقل از چند تن از مسئولین آمریکایی و خاورمیانه‌ای، ایالات متحده جهت مقابله با اقدامات «توسعه‌طلبانه» ایران در منطقه خاورمیانه، طرحی محرمانه را برای تشکیل «ناتو عربی» در دست اقدام دارد.

به گزارش العربیه مقامات آمریکایی و یک مسئول دیگر در خاورمیانه از طرح محرمانه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و تلاش او برای تشکیل پیمان سیاسی-امنیتی جدیدی به منظور مقابله با اقدامات «توسعه‌طلبانه» ایران در منطقه، پرده برداشتند.

به موجب طرح رئیس جمهوری آمریکا «ناتو عربی» نسخه‌ای مشابه پیمان آتلانتیک شمالی ناتو خواهد بود و در جهت مقابله با اقدامات «دخالت جویانه و توسعه طلبانه ایران» در منطقه تشکیل می‌شود.

«ناتو عربی» مورد نظر ترامپ متشکل از کشورهای خلیجی، مصر و اردن است و با هدف تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های پدافند موشکی، آموزش نظامی و مبارزه با «تروریسم» و از جمله دیگر موضوعات همانند روابط اقتصادی، دیپلماتیک و اقلیمی طرح‌ریزی شده است.

دونالد ترامپ، شامگاه یکشنبه 22 ژوئیه در واکنش به سخنان تهدیدآمیز حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، گفت، «از تهدید ایالات متحده برحذر باش و اگر نه با پیامدهایی مواجه خواهید شد که کمتر کسی در طول تاریخ با آن مواجه شد».

ترامپ در پیامی شدید اللحن و به شدت تهدیدآمیز در حساب خود در شبکه اجتماعی تویتر خطاب به تهدیدهای اخیر حسن روحانی گفت: «از تهدید ایالات متحده بر حذر باش در غیر این صورت با عواقبی مواجه خواهی شد که کمتر کسی در طول تاریخ با آن مواجه شده است».

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین افزود: «ما دیگر کشوری نیستیم که حرف‌های جنون‌آمیزتان در باره خشونت و مرگ را تحمل کنیم ، حواست را جمع کن».

او در ادامه پیام خود تاکید کرد: «ما دیگر هرگونه تهدید مجدد علیه ایالات متحده آمریکا را نخواهیم پذیرفت».

پیش از این حسن روحانی، نسبت به استراتژی دونالد ترامپ در مقابله با ایران هشدار داده و ایالات متحده آمریکا را به «توطئه‌چینی» و تلاش برای «سرنگونی رژیم» و «تجزیه ایران» متهم کرد.

رئیس‌جمهوری ایران هرگونه رویارویی احتمالی بین ایران و ایالات متحده آمریکا را «مادر جنگ‌ها» توصیف کرده، «سخن گفتن» با آمریکا را به معنای «تسلیم شدن و پایان دستاوردهای» ایران خواند.

تحریم‌های جدید

قرار است از سرگیری مرحله اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران در 4 اوت آغاز شود. در این راستا واشنگتن تحریم‌های خود علیه بخش‌های خودروسازی، طلا و بعضی از کالاهای اساسی دیگر را اعمال می‌کند.

در 6 نوامبر آینده تحریم‌های آمریکا وارد فاز جدید و شدیدتری خواهند شد که شامل منع صادرات نفت و گاز ایران و نیز اعمال تحریم‌ها بر شرکت‌هایی خواهد که با تهران در این دو زمینه همکاری می‌کنند.