فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • انباشت 215 تن طلا در خانه‌های مردم در ایران

  منبع: العربیه.نت فارسی

  محمد کشتی رئیس کمیسیون طلا و جواهر ایران پنجشنبه 26 ژوئیه از انباشت بیش از 215 تن طلا در قالب سکه و انواع جواهرات در خانه‌های این کشور خبرداد.

  محمد کشتی آرای در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیمای ایران با اشاره به این‌که بخشی از این حجم طلا سکه‌های پیش فروش شده توسط دولت است گفت: «برخلاف انتظار برای ورود این تعداد سکه به بازار، این کالاها به منازل منتقل شده است».

  وی با بیان این‌که طبق برآورد انجام شده برای سال‌های قبل بیش از 200 تن طلا نیز از سال‌های گذشته در منازل انباشت شده است و تاکنون 7 میلیون سکه پیش فروش شده است گفت: «با انجام واگذاری‌ها در نوبت دوم 70 تن طلای جدید به بازار وارد می‌شود که درصورت وارد نشدن این سکه‌ها به بازار انباشت طلا در منازل به 300 تن خواهد رسید».

  کشتی آرای نگهداری طلا و سکه را از لحاظ روانی سبب ایجاد فشار برجامعه دانسته بر ضرورت بازگشت این کالای با ارزش به بازار جهت رونق بخشیدن به سیستم اقتصادی کشورش تاکید کرد.

  رئیس کمیسیون تخصصی طلا وجواهر ایران با بیان این‌که این سکه‌ها باید در بانک سپرده شده و اسناد مربوط به آن به صورت اوراق به مردم ارائه شود ادامه داد: «دریافت این حجم طلا از سوی مردم و انباشت آن در منازل موضوع بی‌سابقه ای است که در دنیا مشابه آن وجود ندارد».

  وی با تاکید بر ضرورت تزریق پول این حجم طلا به اقتصاد کشور افزود: «درصورتی که دولت از مردم بخواهد این سکه‌ها را به بانک بسپارند مردم ایران آنقدر فهیم هستند که به این درخواست پاسخ مثبت دهند».

  در آستانه از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، توقف سرمایه‌گذاری‌های خارجی این کشور و قطع ارتباطات مالی و بانکی ایران با خارج، بحران اقتصادی در این کشور تشدید شده است.

  تحت تاثیر بحران اقتصادی، تورم و گرانی‌های سرسام‌آور و فشار روانی و معیشتی ناشی از آن، اعتماد عمومی به سیاست‌های کشور کاهش یافته و بسیاری از مردم دیگر به بانک‌ها و موسسات اعتباری اعتماد ندارند.

  همراه با ورشکستگی بعضی از بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و اعتباری در ایران، سقوط ارزش پول ملی این کشور در مقابل دلار و افزایش قیمت طلا و نرخ تورم نیز موجب شده تا مردم به شدت به سوی خرید کالاهای با ارزشی از قبیل ارز، طلا، مسکن و خودرو باشند و حتی در کشورهای دیگر دست به سرمایه‌گذاری بزنند. این مساله منجر به انباشت صدها تن طلا در خانه‌های مردم ایران و خالی شدن بانک‌ها از این پشتوانه شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران