.
.
.

نماینده خامنه‌ای: دولت روحانی برای حفط برجام به اروپا التماس می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی علی خامنه‌ای رهبر ایران در دانشگاه‌ها چهارشنبه 18 ژوئیه با انتقاد شدید از سیاست‌های دولت حسن روحانی برای حفط توافق هسته‌ای، این دولت را به التماس کردن به اروپا متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدیان حضور با حضور در یکی از اردوهای آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «دولت از موضع خود برای آتش‌زدن برجام عقب نشینی کرده و به سراغ التماس‌کردن از اروپا رفته است».

علی خامنه‌ای رهبر ایران پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام)، به تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده به پاره کردن این توافق اشاره کرده و گفته بود که اگر آمریکا برجام را پاره کند «ما آن را آتش خواهیم زد».

محمدیان با اشاره به این موضوع، اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا را «بدعهدی آمریکا در برجام» توصیف کرد و گفت: «قرار بود اگر آمریکا برجام را پاره کند دولت ما آن را آتش بزند، اما متاسفانه دوباره سراغ اروپا رفتند و به آن‌ها التماس کردند».

محمدیان با تاکید بر ضرورت به گفته او «مقاومت» در برابر غرب و آمریکا گفت: «تسلیم شدن در برابر کشورهای غربی چه در گذشته و چه در شرایط کنونی هیچ دستاوردی برای ایران به همراه نداشته و نخواهد داشت».

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه 18 ژوئیه نیز در یک گفتگوی رسانه‌‌ای از رفتار تریدآمیز و نگران اروپا از تعامل با ایران در پی خروج آمریکا از برجام انتقاد کرده و گفت: «حرف و بیانیه بس است، از اروپا عمل می‌خواهیم».

وی در ادامه تصریح کرد: «اروپا نباید تنها به اظهار نظر و صدور بیانیه اکتفا کند؛ ما نیاز داریم که راهکارهایی عملی به خصوص در زمینه مراودات بانکی، سرمایه‌گذاری، انرژی، حمل و نقل و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط از سوی آنها دریافت کنیم».

پیش از این آلمان، بریتانیا و فرانسه سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای با ایران ادامه تلاش‌های خود برای ایجاد یک کانال مالی میان بانک مرکزی ایران و بانک‌های خود به منظور حفظ توافق برجام را منوط به پیوستن ایران به کنوانسیون‌های مبارزه با جرایم سازمان یافته بین‌المللی و مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم FATF دانستند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسدان سه شنبه 17 ژوئیه ضمن انتقاد تند از این پیشنهاد اروپا نوشت: «اروپایی‌ها روغن ریخته را نذر امام‌زاده کردند».

خبرگزاری فارس در ادامه توضیح داد که «اروپایی‌ها حق تصمیم گیری در مورد سیاست های راهبردی ایران را ندارند و اگر پیشنهاد مشخصی در مورد خرید نفت از ایران دارند، باید ارائه کنند».

این خبرگزاری به نقل از جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نوشت: «صادرات نفت ایران به اروپا نیز به نصف کاهش پیدا کرده است و این موضوع نشان می‌دهد، گرچه هنوز چند ماهی به آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران باقی مانده است، اما از هم اکنون روابط تجاری ایران و اروپا رو به سردی رفته است».

فارس در این زمینه همچنین به اظهارات سفیر اتریش در تهران استناد کرده که گفته «اتحادیه اروپا خواهان باز شدن کانال‌های مالی با ایران است، زیرا اتحادیه اروپا به‌ دلیل قطع صادرات به ایران تاکنون حدود 10 میلیارد دلار متضرر شده است».

ماه مه گذشته مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایران، حمایت خود را از تظاهر کنندگان ایرانی علیه به تعبیر او «فشا، ظلم و بی لیاقی نظام حاکم» اعلام کرد.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

ترامپ همواره تاکید داشته که توافق هسته‌ای ایران (برجام) کافی نیست و باید مسائل دیگری همچون برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای تهران را در بر بگیرد.