.
.
.

ایران از احداث کارخانه‌ای برای راه‌اندازی روزانه 60 سانترفیوژ پیشرفته خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه 18 ژوئیه از تکمیل کارخانه تولید روتور برای استفاده در سانتریفیوژ‌های پیشرفته در چارچوب فرمان اخیر رهبر انقلاب مبنی بر آمادگی سریع برای رسیدن به 190 هزار سو غنی سازی خبر داد.

این اعلام یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که علی خامنه‌ای رهبر ایران گفت فرمانی برای افزایش ظریفیت غنی سازی اورانیوم در صورت فروپاشی توافق هسته‌ای (برجام) منعقد شده میان تهران و قدرت‌های جهانی، صادر کرده است.

صالحی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای رسمی ایران گفت: «یک روز پس از دستور رهبر معظم انقلاب ...که بخشی از کارخانه را راه اندازی کردیم، رسانه ملی تصاویری از آن تهیه و پخش کرد. همان روز اعلام کردم که بخش دیگر کارخانه تا یک ماه راه اندازی می‌شود که اکنون تقریباً کامل شده است».

صالحی این کارخانه را بسیار پیشرفته و برای ساخت روتور‌های مربوط به سانتریفیوژ و اندازه گیری‌های لازم دانست و گفت: «ظرفیت این کارخانه به حدی است که اگر بخواهیم سانتریفیوژ‌های آی آر 6 را تولید انبوه کنیم ظرفیت اسمی و نهایی اش، تولید حدود 60 سانتریفیوژ آی آر 6 در روز است».

برپایه توافق هسته‌ایکه به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، امضا شده در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در مقابل محدود شدن فعالیت‌های اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، لغو می‌شود.

او در عین حال از کمبودهایی سخن گفت که ایران برای تولید این تعداد سانترفیوژ با آن روبرو است و گفت: « صالحی گفت: «البته برای ساخت روزانه 60 سانتریفیوژ آی آر 6 مواد مختلف از آلومینیوم گرفته تا فولاد‌های مد نظر باید فراهم شود و زمانی که اعلام شد برویم آماده سازی کنیم یعنی برویم مواد لازم برای ساخت سانتریفیوژ‌ها را آماده کنیم که این کار‌ها را انجام داده ایم».

او ادامه داد: « صالحی، تامین برق را از این ملزومات دانست و افزود: به عنوان نمونه، برق مورد نیاز نباید در آنجا قطع شود، این نیاز مهمی است و ساده نیست».

کشورهای امضا کننده برجام به جز آمریکا، سعی می‌کنند این توافق پابرجا بماند و می‌گویند بهترین راه برای دست نیافتن ایران به جنگ‌افزارهای اتمی است.

ایران اعلام کرده که منتظر است ببیند قدرت‌های جهانی برای حفظ برجام چه اقدام‌هایی انجام می‌دهند. در عین حال مقام‌های ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که آماده از سرگیری فعالیت‌های سابق اتمی و غنی سازی اورانیوم هستند. آن‌ها تاکید دارند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران مسالمت‌آمیز است؛ مساله‌ای که غرب در آن تشکیک می‌کند.

صالحی در مصاحبه خود ابراز عقیده کرد که کارخانه احداث شده، نقض توافق هسته‌ای نیست.

ماه مه گذشته مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایران، حمایت خود را از تظاهر کنندگان ایرانی علیه به تعبیر او «فشا، ظلم و بی لیاقی نظام حاکم» اعلام کرد.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد. ترامپ توافق هسته‌ای را ناقص و «بدترین توافق ممکن» می‌داند. او می‌گوید علاوه بر این‌که این توافق محدود به زمان است و نمی‌تواند برای همیشه مانع از تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای از سوی ایران شود، مانع دیگر اقدام‌های تهران از جمله ادامه برنامه موشک‌های بالستیک و دخالت در امور دیگر کشورهای منطقه هم نمی‌شود.