.
.
.

مجمع تشخیص: کنوانسیون پالرمو راه ایران را برای دور زدن تحریم‌ها می‌بندد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران سه‌شنبه 17 ژوئیه در نامه‌ای به شورای نگهبان، مخالفت خود را با پیوستن این کشور به کنوانیسیون «مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی» اعلام کرد.

از جمله دلایل ارائه شده برای این مخالفت این است که پیوستن به این کنوانسیون، توان ایران در دور زدن تحریم‌ها را محدود می‌کند.

پیش از این مجلس شورای اسلامی ایران پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو را تصویب کرده بود. شورای نگهبان قانون اساسی اما به این مصوبه ایرادهایی گرفته بود، از این رو به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

خبرگزاری فارس سرانجام نامه محمود هاشمی شاهرود رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان را منتشر کرد که در آن آمده است: «مفاد کنوایسیون با سیاست‌های کلی امنیت ملی در حوزه‌های دفاعی، خارجی و اقتصادی، معایرت دارد».

این در حالی است که پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو، از جمله شرط‌هایی بود تا این کشور از فهرست سیاه «اقدام مالی» FATF ویژه مبارزه با تامین مالی تروریسم، به طور دائم خارج شود.

در نامع مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده است که تعهدات مندرج در کنوانسیون «توان ایران را در دور زدن تحریم‌ها کار با اشخاص حقیقی و حقوقی که بایستی کلی به دور از چشم بیگانگان صورت گیرد را دچار خدشه می‌سازد».

البته به جز کنوانسیون پالرمو، ایران باید به کنوانسیون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» بپیوندد تا به طور دائم از فهرست سیاه کارگروه FATFخارج شود. این کارگروه ایران را به طور موقت از فهرست سیاه خود خارج کرده و به این کشور تا اکتبر 2018 مهلت داده تا به دو کنوانسیون بپیوندد.

لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» در مجلس این کشور مسکوت مانده است. دلیل اصلی هم، مخالفتی است که علی خامنه‌ای رهبر ایران با پیوستن به این کنوانسیون ابراز کرد.