.
.
.

تصویری.. مندائیان آغاز سال 445388 مندائی را در کنار رود کارون جشن گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صابئین مندایی ساکن اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان روز سه‌شنبه 17 ژوئیه 2018 آغاز سال نوی مندائی را جشن گرفته و با حضور حاشیه در رودخانه کارون غسل تعمید ویژه این روز را به جای آوردند.

پیروان یحیی بن زکریای پیامبر که از آنها با نام مندائیان یا صابئین یاد می‌شود، صبح روز سه‌شنبه 17 ژوئیه 2018 در ساحل رودخانه کارون در اهواز حضور یافته و اولین روز از سال 445388 مندایی را جشن گرفتند.

صابئین مندایی گروهی از مردم اهواز و جنوب عراق در کرانه رودها زندگی می‌کنند. زبان آنان یکی از لهجه‌های زبان آرامی و همچون زبان عربی جزو زبان‌های سامی است. امروزه اکثریت آنان به زبان عربی سخن می‌گویند و زبان مندائی تنها کاربرد دینی دارد.

مندائیان از پیروان ادیان توحیدی هستند و باور دارند، اولین پیامبرشان آدم و پس از او فرزندش شیتل (شیث) و حضرت نو (نوح) و شوم برنو (سام بن نوح) و آخرین پیامبرشان یهیی یوهنا (حضرت یحیی) است. در قرآن سه بار نام آن‌ها درسوره بقره آیه 62، سوره مائده آیه 69 و سوره حج آیه 17 آمده است.

به باور مندائیان ارواح نورانی که وظیفه حمایت انسان از ارواح شیطانی را دارند و همچنین ارواحی که وظیفه حمایت از آب بر عهده آنهاست با غروب آفتاب روز کنشی وزهلی زمین را ترک کرده و به پیشگاه خداوند می‌روند تا نشان دهند وظیفه‌ای که بر دوش آنها بوده را به نحو احسن انجام داده‌اند. 36 ساعت بعد این ارواح به زمین بازگشته و مندائیان نیز همزمان با طلوع روز دوم سال نو، در ساحل رودها حاضر شده و عید دهوا ربا را جشن گرفته و مراسم غسل تعمید مندایی را انجام می‌دهند.

تعمید یکی از ارکان دین مندائی است، که صابئین مندائی به آن مصوتا می‌گویند و از ریشه کلمه صوا است، که در زبان عربی «صبا / صبأ» گفته می‌شود و لفظ «صبّی» به معنی مندائی از آن گرفته شده است. به باور صابئین مندائی، در عالم نور، در آغاز فرشتگان تعمید شدند و پس از خلق حضرت آدم و همسرش حوّا، فرشتگان آن را برای اولین انسان‌ها انجام می‌دادند و طریقه تعمید را به آدم و حوا آموزش دادند، به آنها تکلیف کردند که فرزندان خود را به همین طریق آموزش دهند.