.
.
.

ویدیو...امیر انتظام از نحوه شکنجه روحی‌اش توسط ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی می گوید

«برای تحقیر ما را به دم الاغ می بستند و پابرهنه در خیابانه‌های عمومی می گرداندند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال درگذشت عباس امیر انتظام فعالان انترنتی ایران در خارج تصاویری ویدیویی از مصاحبه‌های این شخصیت سیاسی را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که در این تصاویر امیر انتظام از شکنجه‌ روحی وی و تعدادی از زندانیان برجسته سیاسی توسط شکنجه گران اطلاعاتی جمهوری اسلامی را بیان می‌کند.

در یکی از ویدئوها که تلویزیون آپارات آن را منتشر کرده، امیرانتظام می‌گوید در دهه شصت، برای تحقیرش او را به دم الاغ می‌بستند و با پای برهنه از زندان تا بیمارستان می‌بردند. وی می افزاد ماموران جمهوری اسلامی بدون در نظر گرفتن کهولت سنی وی برای تحقیر شخصیتش او را اینگونه شکنجه می دادند.

عباس امیرانتظام، سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان، روز پنجشنبه 12 ژوئیه در سن 86 سالگی در تهران درگذشت. امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب به‌شمار می‌رود که از تاریخ 28 آذر ماه 1357 تا 1375 در حبس به سر برد.

امیرانتظام از مخالفین سر سخت ولایت فقیه بود و برای جلوگیری از تصویب آن، طرح انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی را ارائه داد که مورد تأیید بازرگان و اکثریت قاطع وزرا قرار گرفت، اما با واکنش خمینی و هوادارانش، به سرانجام نرسید.

او هم‌چنین به عنوان سفیر ایران در اسکاندیناوی و نماینده ویژه رئیس دولت در مذاکره با شوروی و آمریکا فعالیت کرده‌است. در زمانی که امیرانتظام به عنوان سفیر در اسکاندیناوی مشغول کار بود، پس از گروگان‌گیری در سفارت آمریکا در تهران، او را به ایران احضار کردند و به اتهام ارتباط با آمریکا محاکمه کردند.

امیر انتظام در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا گفته بود، یکی از شواهدی که بر ضد او مطرح شد این بود که سفیر آمریکا در نامهٔ خود به او، نوشته «آقای عباس امیرانتظام عزیز» در حالی که به‌کارگیری واژهٔ عزیز جزء قوانین روابط بین‌الملل است. امیرانتظام به اعدام محکوم شد اما با تلاش‌های بازرگان، حکم او به حبس ابد تقلیل یافت.

امیرانتظام خواستار تغییر نظام سیاسی ایران از طریق برگزاری همه‌پرسی بود. وی در سال های اخیر به دلیل شدت بیماری و نیز جراحی‌های پی‌درپی، در خانهٔ خود تحت نظر و محصور بود.

مراسم تشییع وی قرار است امروز جمعه 13 ژوئیه ساعت 9 صبح از منزل آن شادروان واقع در تقاطع بزرگراه مدرس و آفریقا به طرف الهیه، کوچه گلنار، کوچه ماهرو، مجتمع لاله به سوی بهشت زهرا برگزار خواهد شد.