.
.
.

تحریم‌ها 15 هزار میلیارد دلار از ثروت نفتی ایران را به باد می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مسئول عالی‌رتبه وزارت نفت ایران فاش کرد که تحریم‌های وضع شده علیه این کشور و همچنین کارشکنی‌ها در زمینه قراردادهای نفتی 15 تریلیون دلار از ثروت‌های نفتی ایران را از بین خواهد برد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا سیدمهدی حسینی، رییس سابق کمیته بازنگری قراردادهای نفتی گفت که «خائن» خوانده شدن افرادی که خواهان استفاده از تکنولوژی‌های جدید در حوزه‌ نفت شده‌اند، سبب شده 15 تریلیون دلار از ثروت‌های نفتی ایران غیرقابل دسترس شود.

حسینی گفت: «ماهیت قراردادهای جدید نفتی فراتر از حرف‌هایی است که این روزها گفته می‌شود. باید به این موضوع بزرگتر نگاه کرد.

باید برای توسعه میادین سرمایه‌ها را جذب می‌کردیم و از تکنولوژی استفاده می‌کردیم تا میزان ضریب بازیافت از میادین را بالا ببریم.

سعودی 50 درصد ضریب بازیافت دارد، یعنی از هر 100 بشکه نفتی که کشف می‌کند می‌تواند 50 بشکه را تولید و تبدیل به ثروت ملی کند، در حالی که این میزان در ایران 23 تا 25 درصد است یعنی از هر 100 بشکه می‌توانیم به طور متوسط 200 بشکه تولید کنیم و در واقع تولید ما نصف تولید سعودی است و اگر امروز به اندازه عربستان سعودی از تکنولوژی استفاده می‌کردیم تولید ما خیلی بیشتر از تولید فعلی بود».

او با اشاره به کشف 600 تا 700 میلیارد بشکه نفت در ایران، افزود: «اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم 150 میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این 150 میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت. 150 میلیارد بشکه با نرخ 100 دلار حدود 15 هزار میلیارد دلار یا 15 تریلیون دلار است که از دست می‌دهیم».

رییس سابق کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در ادامه گفت: « از دست دادن 15 تریلیون دلار به دلیل این است که عده‌ای می‌گفتند برای چه برای توسعه میادین نفتی با خارجی‌ها قرارداد امضاء می‌کنیم یا برای چه از تکنولوژی جدید استفاده می‌کنیم.

من قبول دارم که شرکت‌های ایرانی تمام زحمت خود را می‌کشند و در این زمینه کم کاری نمی‌کنند، اما تکنولوژی آنها به روز نیست. ما خواستیم از تکنولوژی جدید استفاده کنیم تا حداقل سطح تولیدمان به سعودی برسد، اما گفتند شما خائن هستید. عده‌ای کمر بستند که ثروت ملی را نابود کنند، بنابراین امضای قرارداد، جذب سرمایه‌گذار خارجی و به کارگیری تکنولوژی روز دنیا کار درستی است و افرادی که گفتند این کارها را نکنید حرف اشتباهی زدند و کشور را به اینجا کشاندند».